Po wtorkowym posiedzeniu rządu premier i ministerka finansów przedstawili działania osłonowe na 2023 r.
Cena energii to matka cen wszystkich towarów i usług. Dlatego dusząc tę cenę staramy się zdusić inflację. Chcemy łagodzić zmiany budżetowe, do których jesteśmy zmuszani przez Komisję Europejską
- stwierdził Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu.
Magdalena Rzeczkowska zaznaczyła, że w tym tygodniu ukaże się rozporządzenie ministra finansów wprowadzające zerową stawkę VAT na żywność.
Przedłużamy obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej, jeśli chodzi o żywność. Nadal będzie obowiązywać zerowy VAT na żywność. Drogą rozporządzenia przedłużymy obowiązywanie osłony dla Polaków w zakresie podstawowych produktów żywnościowych
- zapewniła Rzeczkowska. - Na Radzie Ministrów rozmawialiśmy z ministrami na temat planów oszczędnościowych na wypadek niespodziewanych wydarzeń - dodała szefowa resortu finansów.
Według słów premiera, zerowy VAT na żywność będzie obowiązywał przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku.
Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
- Budżet, który realizujemy to budżet bezpieczeństwa - podkreśliła we wtorek ministerka finansów. Wyjaśniła, że chodzi zarówno o bezpieczeństwo socjalne i fizyczne, ale też obronność Polski.
Radosław Fogiel z PiS deklarował w ubiegłym tygodniu, że rządzący będą utrzymywać tarcze antyinflacyjne tak długo jak będzie to możliwe.
Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, od 1 stycznia Polska nie będzie mogła utrzymywać obniżonych stawek VAT m.in. na paliwa silnikowe, nawozy czy energię elektryczną. Zgodziła się natomiast na utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność.
Radosław Fogiel podkreślił, że to dzięki staraniom Polski w Brukseli toczy się dziś dyskusja na temat maksymalnych cen gazu. Powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość z zadowoleniem przyjęło wprowadzenie tego mechanizmu i dodał, że w jego ramach zaproponowane zostały "absurdalne kwoty". Zdaniem Radosława Fogla, mogą one świadczy o próbie obejścia tego mechanizmu. Fogiel podkreślił, że polski rząd będzie walczył wraz z sojusznikami, których ma w tej sprawie wielu, o korzystniejsze rozwiązania.
Komisja Europejska zaproponowała ustanowienie limitu cen gazu na poziomie 275 euro/MWh. Propozycję tę odrzuciło 15 państw, w tym Polska. Nasz kraj od miesięcy domaga się ustalenia unijnego mechanizmu cen maksymalnych na gaz. Przeciwko są między innymi Niemcy, Dania czy Holandia.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>