Timmermans przekazał dobre wiadomości. Ogromne pieniądze z UE dla pięciu polskich regionów

Komisja Europejska zatwierdziła plany pięciu polskich regionów węglowych na sfinansowanie zmian klimatycznych o wartości 3 miliardów 850 milionów euro. Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mają być przeznaczone przede wszystkim na inwestycje w małe i średnie firmy zajmujące się m.in. czystą mobilnością czy energią odnawialną. Unijne środki pójdą także szkolenia zatrudnionych w branży górniczej do nowych obowiązków.

Polska zobowiązała się do znacznego ograniczenia wydobycia i spalania węgla brunatnego do 2030 roku. Pomóc w tym mają przeznaczone dla naszego kraju unijne środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które zostały w poniedziałek 5 grudnia zaakceptowane przez Komisję Europejską. W sumie Bruksela przyjęła wszystkie pięć planów polskich regionów. Poinformował o tym Frans Timmermans. 

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Komisja Europejska zatwierdziła plany transformacji

- Musimy jasno udowodnić, że w tej transformacji z epoki węgla nikt nie pozostanie sam, każdy musi odnieść sukces. Oczekuję już na współpracę z marszałkami i prezydentami miast, aby te plany urzeczywistnić i aby stały się one sukcesami - mówił w Chorzowie wiceprzewodniczący wykonawczy KE, cytowany przez money.pl

Najwięcej pieniędzy otrzymają Śląsk i Zachodnia Małopolska - 2 miliardy 400 milionów euro. Według danych Komisji Śląsk to miejsce, gdzie jest największe wydobycie węgla kamiennego w Unii, ale region będzie stopniowo od niego odchodził, co wpłynie także na sytuację w rejonie Małopolski.  

Śląsk dostanie najwięcej pieniędzy

Uszczegóławiając, w Zachodniej Małopolsce pieniądze zostaną zainwestowane w efektywność energetyczną budynków użyteczności publicznej i mieszkań, między innymi pompy ciepła. Sfinansowane zostanie także szkolenie 100 tysięcy osób pracujących w górnictwie. Ma ono pomóc im w przyszłości znaleźć pracę w branżach odnawialnych i neutralnych dla klimatu. Oczekuje się, że w ramach planu sprawiedliwej transformacji na Śląsku powstanie 27 tysięcy nowych miejsc pracy

Unijne fundusze pomogą mieszkańcom regionu i wesprą ich w przejściu na zieloną gospodarkę, oferując nowe miejsca pracy i czystsze powietrze

- tłumaczyła Komisja Europejska. 

Fundusze mają pomóc górnikom w zmianie pracy 

Z kolei 415 milionów euro dostanie Podregion Koniński w Wielkopolsce na - jak napisała Komisja - ambitny plan odejścia od górnictwa węgla brunatnego i elektrowni opalanych węglem brunatnym.  

"Dzięki tej pomocy Konin skoncentruje się na produkcji energii odnawialnej, w tym produkcji zielonego wodoru" - poinformowała Bruksela, dodając, że unijne dofinansowanie wesprze również rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym i zwiększy efektywność energetyczną poprzez ocieplenie budynków. W tym regionie także 5,5 tysiąca pracowników z branży węgla brunatnego zostanie przeszkolonych do nowych zawodów. 

Subregion wałbrzyski na Dolnym Śląsku otrzyma 581,5 miliona euro na odejście od węgla. Natomiast prawie 370 milionów euro otrzyma województwo łódzkie, gdzie znajduje się elektrownia Bełchatów

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Odnawialne źródła energii mają zastąpić węgiel

Według Brukseli pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mają służyć zróżnicowaniu lokalnej gospodarki poprzez tworzenie małych i średnich firm zwłaszcza w zielonych sektorach. Bruksela zapewnia, że pomoże stworzyć tysiąc nowych miejsc pracy w sektorach neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla, a sam Fundusz ma wspierać pracowników zatrudnionych obecnie w m.in. elektrowniach, czy sektorach wydobywczych, by mogli znaleźć nowe, zielone miejsca pracy. 

Przyszłe inwestycje mają objąć odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wymianę przestarzałych kotłów, czy lepszą izolację budynków. 

Więcej o: