Wzrost płac i zatrudnienia w firmach. GUS podał nowe dane

Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w listopadzie wyniosło ponad 6800 zł brutto - podał GUS. To prawie 14 proc. więcej niż rok temu. Zatrudnienie w tym samym okresie wzrosło o 2,3 proc.

Główny Urząd Statystyczny przekazał we wtorek, że przeciętne wynagrodzenie w listopadzie wzrosło o 13,9 proc. rok do roku i wyniosło 6857,96 zł brutto. W tym samym czasie zatrudnienie wzrosło o 2,3 proc. i wyniosło 6507,5 tys. etatów.

Wynagrodzenia i zatrudnienie. GUS podał dane

W stosunku do października przeciętne zatrudnienie zwiększyło się minimalnie - zaledwie o 0,1 proc. "Dane odnoszące się do sektora przedsiębiorstw dotyczą podmiotów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza zaklasyfikowana do wybranych rodzajów działalności PKD 20072, o liczbie pracujących 10 i więcej osób. W związku z tym, badanie nie obejmuje m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej" - podkreślił GUS w komunikacie.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

GUS pokazał dane o produkcji przemysłowej w listopadzie

GUS przedstawił również dane o produkcji przemysłowej. W listopadzie produkcja była wyższa o 4,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku. W porównaniu z październikiem wzrosła o 2,9 proc. 

Od stycznia do listopada produkcja była o 10,9 proc. wyższa w porównaniu z 2021 rokiem, kiedy notowano wzrost o 14,9 proc. stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.

"Spośród głównych grupowań przemysłowych w listopadzie br. odnotowano wzrost w skali roku produkcji dóbr inwestycyjnych - o 13,8 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 7,5 proc. oraz dóbr zaopatrzeniowych - o 2,6 proc. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr związanych z energią - o 5,4 proc. oraz dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 3,2 proc." - czytamy w komunikacie GUS.

Zobacz wideo Borys: Zakładam, że spowolnienie gospodarcze będzie płytkie
Więcej o: