Oto najbardziej deficytowe zawody 2023 roku. Speców od IT już nie brakuje

Liczba profesji deficytowych w skali całej Polski zmniejszyła się z 30 do 27 w minionym roku - wynika z Barometru Zawodów 2023. Wśród profesji, których brakuje najbardziej, są m.in. kierowcy samochodów ciężarowych, nauczyciele, lekarze i pielęgniarki, ale brakuje branży IT.

Na liście pojawili się głównie: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, lekarze, pielęgniarki i położne oraz psycholodzy i terapeuci. Deficyt był zauważalny w przeważającej większości powiatów, a w części z nich został określony jako duży. W nieco mniejszym stopniu deficyt dotyczył także spawaczy - wynika z danych Barometru Zawodów 2023. Na stronie internetowej można również sprawdzić deficyt dla poszczególnych województw.

Praca zdalna (ilustracyjne) Firmy w UE będą musiały ujawniać, ile płacą kobietom i mężczyznom

Barometr Zawodów 2023. Lista zawodów deficytowych się skurczyła

W Małopolsce i na Mazowszu do najbardziej deficytowych grup zawodowych zaliczono m.in.: betoniarzy i zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, fizjoterapeutów i masażystów, kierowców autobusów, kucharzy, krawców i pracowników produkcji odzieży, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych.

Dodatkowo w woj. małopolskim najbardziej deficytowymi zawodami byli: logopedzi i audiofonolodzy, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej i samodzielni księgowi, a w woj. mazowieckim: magazynierzy i robotnicy budowlani.

Co więcej, wśród deficytowych zawodów są psychoterapeuci i nauczyciele, ale brakuje branży IT. Warto również zauważyć, że lista zawodów deficytowych zawiera łącznie 27 pozycji i jest krótsza o trzy pozycje względem poprzedniego roku. Barometr zawodów to prognoza zapotrzebowania na pracowników w 2023 roku. Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału 2022 roku. Podkreślono, że sytuacja w niektórych zawodach może się zmienić w zależności od uwarunkowań rynkowych.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prognozę opracował Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W realizację badania włącza się także ponad 100 ekspertów z różnych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Żeby powiększyć grafikę - kliknij TUTAJ

embed

Barometr Zawodów 2023. Kierowcy najczęściej zmieniali pracodawcę

- Najbardziej doceniani są oczywiście kandydaci z doświadczeniem, najlepiej powyżej trzech lat, ale firmy gotowe są też zatrudniać pracowników bez żadnego doświadczenia, a nawet uprawnień - wskazał Mateusz Żydek z agencji zatrudnienia Randstad w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Płaca minimalna w 2023 wzrośnie dwukrotnie. Co jeszcze się zmieni?

Według badań agencji, które przedstawia "Rz", kierowcy należą do grupy, która w ostatnim czasie najczęściej zmieniała pracodawcę (41 proc.), kuszona z reguły podwyżką wynagrodzenia.

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?
Więcej o: