Rząd zmienia Kodeks pracy. Podaruje Polakom dwa nowe urlopy. Jest decyzja

Rząd przedstawił założenia zmian, które obejmą Kodeks pracy. Chodzi nie tylko o dłuższe urlopy rodzicielskie. Rząd chce wprowadzić m.in. dwa nowe urlopy - urlop opiekuńczy i urlop od siły wyższej.

We wtorek odbyła się konferencja prasowa, na której rząd przedstawił założenia zmian w Kodeksie pracy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wydłużone zostaną urlopy rodzicielskie, wprowadzony urlop opiekuńczy, ale nie tylko. Jakie zmiany w prawie mogą jeszcze zainteresować pracujących?

Zobacz wideo Czemu PiS chce zmieniać kodeks wyborczy? Pytamy posła Myrchę

Urlopy rodzicielskie będą dłuższe. Rząd przedstawia projekt ustawy

- Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy. I dlatego musimy zmieniać nasze regulacje, które będą chronić rynek pracy, ale przede wszystkim będą chronić pracownika. Dobre prawo pracy to bezpieczeństwo, ale i elastyczność, którą wielu poznało w dobie pandemii - mówił premier

Wprowadzamy także dodatkowy urlop opiekuńczy - 5  dni. Wprowadzamy też dodatkowe przerwy w pracy, jeżeli dzień pracy danego pracownika jest dłuższy. Wprowadzamy także zwolnienia w pilnych sprawach rodzinnych. Zmiany porządkują kwestie elastycznego czasu pracy, żeby było sprawiedliwym pojęciem, które daje wymierne korzyści. Słuchamy głosów pracodawców, ale przede wszystkim pracowników. To dobre propozycje dla polskiego rynku pracy.

- mówił premier

Nadchodzą zmiany w Kodeksie pracy. Urlop od siły wyższej i urlop opiekuńczy

Podczas konferencji głos zabrała także Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny. - Umowa na czas próbny będzie wiązała się ze zmianami. Zapewniamy to, aby pracownik miał możliwość wystąpienia do pracodawcy po 6 miesiącach od zatrudnienia o umowę na czas nieokreślony - mówiła. 

- Jeżeli chodzi o urlop rodzicielski, dochodzi 9 tygodni urlopu, który będzie dotyczył ojców. Będzie wynosił 41 tygodni lub 43, jeśli urodzą się np. bliźniaki. W programie "Za życiem" urlop wynosić będzie 65 lub 67 tygodni - mówiła Maląg. 

Szefowa resortu rodziny wyjaśniła też, na czym będzie polegać kolejna zmiana. Chodzi o pięć dni urlopu opiekuńczego. - Nie będzie płatnym, będą mogły z niego korzystać osoby, które muszą zaopiekować się dziećmi lub domownikami. 

- Wprowadzamy urlop od siły wyższej - 16 godzin lub dwa dni kalendarzowe, płatny w połowie - dodała Maląg. 

Kodeks pracy. Więcej informacji o warunkach zatrudnienia dla pracownika

W projekcie zapisano również, że pracodawca będzie musiał przekazywać pracownikowi więcej informacji o warunkach zatrudnienia. Będzie miał na to siedem dni od momentu dopuszczenia pracownika do pracy.

Zmiany dotyczą także umów na okres próbny. Pracownik, który wykonywał pracę co najmniej pół roku, będzie miał prawo do wystąpienia o formę zatrudnienia z bezpieczniejszymi i bardziej przewidywalnymi warunkami pracy.

Rząd zajmie się także projektem ustawy o systemach homologacji pojazdów i ich wyposażenia. Przepisy te mają dostosować nasze prawo do regulacji unijnych.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: