USA. Trump Organization ukarane za oszustwa podatkowe. Najwyższa możliwa kara

Trump Organization - rodzinna firma Donalda Trumpa - została uznana winną oszustw podatkowych, poinformowała agencja Associated Press. Przedsiębiorstwo miało przyznawać kierownictwu świadczenia i wynagrodzenia, od których nie odprowadzano podatku dochodowego. Trump Organization będzie musiała zapłacić 1,6 miliona dolarów.

Sąd Najwyższy na Manhattanie wydał w piątek wyrok ws. Trump Organization. Przedsiębiorstwo obejmuje przedsięwzięcia gospodarcze i inwestycje Donalda Trumpa, który zresztą pełni w nim funkcję przewodniczącego i prezesa zarządu. Firmę uznano winną oszustw podatkowych. Pogrążył ją jeden z byłych dyrektorów Allen H. Weisselberg, który zeznawał podczas procesu. 

Zobacz wideo Wszystkie pieniądze Donalda Trumpa. Uderzenie w "Trump brand" nie będzie wcale najgorsze [OKO NA ŚWIAT]

Trump Organization ukarane za oszustwa podatkowe

W sierpniu 2022 r. Weisselberg przyznał, że jest winny popełnienia 15 przestępstw podatkowych. Potwierdził, iż przez 15 lat brał udział w procederze unikania płacenia podatków. Miał za to otrzymywać nieopodatkowane świadczenia dodatkowe takie jak czesne za prywatne szkoły dla swoich wnuków, luksusowe samochody i dom na Manhattanie. "The Guardian" podaje, że Weisselberg przyjął łącznie 1,7 mln dolarów, które powinny zostać opodatkowane.

W związku z tym, że zdecydował się zeznawać przeciwko firmie, został skazany na pięć miesięcy więzienia - groziło mu nawet 15 lat. Trump Organization miało bowiem - według sądu - przyznawać kierownictwu świadczenia i wynagrodzenia, od których nie odprowadzano podatku dochodowego.   

- Firma przeprowadziła wielowymiarowy schemat, aby oszukać władze podatkowe. Aby uniknąć wykrycia (przestępstwa - red.), po prostu fałszowali dokumentację - mówił Joshua Steinglass, prokurator w biurze prokuratora okręgowego na Manhattanie, który prowadził sprawę przeciwko Trump Organization. Proceder ten zakończono dopiero w 2016 roku, gdy Donald Trump został prezydentem USA.  

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Trump Organization ukarane za oszustwa podatkowe

Wyrokiem sądu spółki zależne Trump Organization - Trump Corp oraz Trump Payroll Corp zostały ukarane grzywną w wysokości 810 tys. oraz 800 tys. dolarów. W sumie jest to ponad 1,6 miliona dolarów. To najwyższa przewidziana prawem kara, choć dla wielu komentatorów zdecydowanie za mała, aby dotknęła firmę Trumpa. 

Associated Press informuje, że Trump uznał cały proces za polityczne "polowanie na czarownice", a prawnicy firmy zapowiedzieli, że będą się odwoływać od wyroku. 

Więcej o: