Kaczyński chciałby nacjonalizacji, a co na to sama Żabka? Sieć może czekać debiut giełdowy

Żabka miałaby zostać znacjonalizowana - taką sugestię wysunął w październiku ub. roku Jarosław Kaczyński. Fundusz CVC Capital, do którego należy sieć sklepów nie planuje jednak rozstawać się z marką, ale rozważane jest wejście na giełdę.

- Wiecie państwo, co to jest Żabka. Te sklepy też być może zostaną odkupione. Idziemy w tym kierunku - powiedział w październiku prezes PiS.

Żabka wówczas odmówiła komentarza. Właściciele zdradzają jednak część planów rozwoju marki. 

Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

Żabka zadebiutuje na giełdzie?

Krzysztof Krawczyk, partner w CVC Capital Partners, funduszu, do którego należy Żabka powiedział PAP Biznes, że Żabka ma przed sobą dekadę rozwoju. Krawczyk poinformował, że fundusz mógłby myśleć o wyjściu z inwestycji, ale wiele zależy od "kondycji rynków finansowych". Dodał jednak, że obecnie rynki kapitałowe zamarły i trudno przewidzieć, kiedy się otworzą. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak wyjaśnił Krawczyk, Żabka jest stworzona dla giełdy i to ten kierunek jest główną ścieżką wyjścia z inwestycji dla CVC Capital Partners. 

Czujemy się komfortowo jeszcze przez wiele lat z tym aktywem [z Żabką - red.]. Wiemy, jaki potencjał w nim drzemie. Będziemy czekać spokojnie na poprawę koniunktury. Nie chciałbym w tej chwili spekulować, czy to będzie warszawska giełda. (...) Niczego nie wykluczamy

- dodał.

Żabka Nano chce w tym roku przeskoczyć Amazon

Żabka ma 9 tys. sklepów. Obecnie rozwija format Nano (sklep bezobsługowy), pod tym szyldem działa już 50 autonomicznych sklepów. W ubiegłym roku firma chwaliła się, że jest największa tego typu siecią w Europie. W tym roku chcą stać się liderem tego segmentu na całym świecie 

Amazon, który jest numerem dwa w Europie, a numerem jeden w USA, ma łącznie około 70 sklepów (autonomicznych - red.). My mamy ich ponad 50. Chcemy być najwięksi na świecie, chcemy pokonać Amazon. To jest nasz cel na ten rok

- mówił w Nowym Jorku  na targach NFR 2023 Tomasz Blicharski, wiceprezes Grupy Żabka, cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl. 

Więcej o: