Przeciętne wynagrodzenie w Polsce przebiło kolejną granicę. Są nowe dane GUS. Duży skok!

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r. w Polsce wyniosło 7329,96 zł - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. To wzrost "tylko" o 10,3 proc. rok do roku. "Tylko", bo ekonomiści spodziewali się dużo lepszej liczby.

7329,96 zł - tyle, według najnowszych danych GUS, wyniosło w Polsce w grudniu 2022 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. To pierwszy raz, gdy kwota ta przebiła 7 tys. zł.

Rok do roku przeciętna pensja podskoczyła o 10,3 proc. To - kolejny już miesiąc z rzędu - oznacza, że wzrost płac nie nadążył za inflacją (16,6 proc. rok do roku w grudniu ub.r.). Wynik jest też dużo gorszy od oczekiwań ekonomistów (konsensus 12,5 proc. wzrostu rok do roku według serwisu analitycznego Macronext).

Powiedzieć, że wynagrodzenia rozczarowały to mało. Wzrost o 10,3 proc. rok do roku w grudniu to baaardzo mało. Spodziewaliśmy się, że nagrody roczne będą w tym roku bardzo hojne, żeby zrekompensować inflację. Okazały się natomiast skromne

- piszą ekonomiści Pekao.

Protest mieszkańców przeciwko wysokim cenom ciepła w Piotrkowie Trybunalskim Podwyżki cen ciepła. W Piotrkowie Trybunalskim ludzie wyszli na ulice

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

"Ja tyle nie zarabiam!". Dlaczego? Wyjaśniamy

Oczywiście do danych o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw które właśnie przebiło 7 tys. zł, należy podchodzić z pewną rezerwą. 

Po pierwsze, te dane dotyczą wyłącznie przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej dziesięć osób, z pominięciem sfery budżetowej oraz osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne. Jest to więc wyłącznie pewien wycinek całego rynku pracy (ok. 40 proc.). Wycinek ważny - tym bardziej, że szersze dane (m.in. z tzw. gospodarki narodowej) GUS podaje rzadziej. Ale jednak dane z poprzednich miesięcy wskazywały, że akurat w większych przedsiębiorstwach płace rosną ostatnio szybciej niż w małych biznesach albo w budżetówce.

Po drugie - sektor przedsiębiorstw to również bardzo niejednorodna kategoria. W poszczególnych branżach przeciętne wynagrodzenia oraz tempo ich wzrostu bardzo różnią się między sobą.

Jak zwracają uwagę ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, najsłabsze wyniki w grudniu 2022 r. były w handlu, rolnictwie oraz wśród prostych prac (wzrost przeciętnego wynagrodzenia o ok. 3,2-6,7 proc. rok do roku), najwyższy w logistyce (o ok. 27 proc.).

Po trzecie - przeciętne wynagrodzenie zbiera w sobie zarówno pensje kadry zarządzającej w firmach, jak i szeregowych pracowników. Te pierwsze zawyżają odczyty. Na podstawie wcześniejszych danych GUS można szacować, że mniej niż "średnią krajową" zarabia około dwie trzecie pracowników.

Po czwarte - grudniowe dane zawsze są nieco "podbite" np. przez premie czy nagrody wypłacane na koniec roku. Świadczy o tym choćby fakt, że względem listopada 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6,9 proc.

Osiedle mieszkaniowe. Zdjęcie ilustracyjne "Mieszkanie wynajmę, ale bez dzieci i zwierząt". Ekspert wyjaśnia [Przypadek Wanat]

  • Więcej o pensjach Polaków przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Przeciętne wynagrodzenie w całym 2022 r. w górę o 13 proc.

GUS ogłosił w piątek także przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w całym 2022 r. Wyniosło ono 6653,67 zł. To o 13 proc. więcej niż w 2021 r.

Przeciętne zatrudnienie też w górę rok do roku

Z piątkowych danych GUS wynika także, że w grudniu 2022 r. w sektorze przedsiębiorstw przeciętne zatrudnienie wyniosło 6 mln 504,7 etatów, czyli o 2,2 proc. więcej niż rok temu (ok. 143 tys. etatów). W porównaniu z listopadem br. poziom zatrudnienia się w zasadzie nie zmienił (spadek o ok. 3 tys. etatów).

***

Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca

Więcej o: