KGHM chce sprzedawać złoto indywidualnym inwestorom. Zdzikot: Na razie chodzi o sztabki

KGHM "intensywnie" pracuje nad umożliwieniem sprzedaży złota indywidualnym inwestorom - powiedział prezes spółki Tomasz Zdzikot w Programie 1 Polskiego Radia. - Na razie chodzi o sztabki. Jeśli chodzi o monety, rozważymy taką ewentualność - dodał.

- Intensywnie pracujemy nad umożliwieniem Polakom inwestowania czy lokowania oszczędności w polskie złoto czy polskie srebro, produkowane przez polską firmę - mówił w niedzielę Tomasz Zdzikot. Wyjaśnił, że chodzi o uruchomienie produkcji małych sztabek, które mogliby kupować pojedynczy inwestorzy.

Złoto dla indywidualnych klientów. KGHM: Jeśli chodzi o monety, rozważymy taką ewentualność

- To wymaga zbudowania odpowiedniego parku maszynowego, umożliwiającego odlewanie zunifikowanych, powtarzalnych, mniejszych form złota oraz budowy kanałów dystrybucji do klientów indywidualnych, których dziś nie mamy, bo prowadzimy biznes globalnie i głównie na zagranicznych giełdach - wyjaśnił prezes KGHM w radiowej "Jedynce". Dodał, że "na razie chodzi o sztabki, jeśli chodzi o monety, rozważymy taką ewentualność".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tomasz Zdzikot przypomniał, że cała produkcja metali KGHM jest sprzedawana klientom biznesowym i instytucjonalnym, a produkowane przez Kombinat sztaby złota są za duże na potrzeby indywidualnych inwestorów.

KGHM wydobywa i przetwarza głównie miedź, ale produkuje też złoto

KGHM podaje na swojej stronie internetowej, że złoto o zawartości powyżej 99,95 proc. jest odzyskiwane ze szlamu złotonośnego, powstającego w procesie elektrorafinacji srebra, i jest sprzedawane w postaci sztabek. Ich masa wynosi od 0,5 do 12 kg.

Zgodnie z podanymi przez spółkę wynikami w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2022 roku KGHM wyprodukował prawie dwie tony złota.

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem cennych surowców naturalnych - przede wszystkim miedzi i srebra. Spółka produkuje również inne metale, m.in. molibden, pallad i nikiel. Łącznie zatrudnia na świecie ponad 34 tys. pracowników.

Zobacz wideo W co się teraz inwestuje, czyli czy złoto nadal jest w cenie? Ekspert wyjaśnia
Więcej o: