Przyjęty projekt ustawy, przedłożony przez Ministerstwo Finansów, przewiduje poprawę płynności finansowej firm, zmniejszenie formalności w obrocie międzynarodowym oraz poszerzenie zakresu zwolnień z VAT. Slim VAT 3 ma również zapewnić prostsze fakturowanie oraz konsolidację i ujednolicenie wiążących informacji.
Projekt Slim VAT 3 obejmuje wprowadzenie nowych zasad w zakresie przeliczania kursów walut w przypadku wystawienia faktur korygujących, rezygnację z obowiązku drukowania dokumentów przez kasy online/wirtualne, ułatwienia w pakiecie VAT e-commerce oraz liberalizację warunków dla podatnika bezgotówkowego (zwrot VAT - 15 dni).
Zaproponowano również zwiększenie limitu wartości sprzedaży, uprawniającego do posiadania statusu małego podatnika. Liczony wraz z kwotą podatku wzrośnie on z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Metoda kasowa, czyli sytuacja, gdy VAT rozliczany jest dopiero w okresie, w którym nastąpiła płatność od klienta, stanie się bardziej dostępna, czyli więcej podatników będzie mogło składać deklaracje za okresy kwartalne.
Resort finansów podkreślał w zeszłym roku, że projekt SLIM VAT 3 realizuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-935/19 poprzez zmianę przepisów w zakresie sankcji, które umożliwią organom podatkowym ustalanie sankcji VAT w sposób zindywidualizowany uwzględniający konkretne okoliczności danej sprawy.
Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki