Slim VAT 3. Rząd przyjął projekt nowelizacji w sprawie zmian w VAT

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przyjęła projekt noweli o podatku od towarów i usług. Chodzi o pakiet Slim VAT 3.

Przyjęty projekt ustawy, przedłożony przez Ministerstwo Finansów, przewiduje poprawę płynności finansowej firm, zmniejszenie formalności w obrocie międzynarodowym oraz poszerzenie zakresu zwolnień z VAT. Slim VAT 3 ma również zapewnić prostsze fakturowanie oraz konsolidację i ujednolicenie wiążących informacji.

Olga Semeniuk Kłopotliwy pomysł rządu na nieruchomości. Ministerka o 'podatku Budy'

Slim VAT 3 wprowadza ułatwienia w pakiecie VAT e-commerce

Projekt Slim VAT 3 obejmuje wprowadzenie nowych zasad w zakresie przeliczania kursów walut w przypadku wystawienia faktur korygujących, rezygnację z obowiązku drukowania dokumentów przez kasy online/wirtualne, ułatwienia w pakiecie VAT e-commerce oraz liberalizację warunków dla podatnika bezgotówkowego (zwrot VAT - 15 dni).

Zaproponowano również zwiększenie limitu wartości sprzedaży, uprawniającego do posiadania statusu małego podatnika. Liczony wraz z kwotą podatku wzrośnie on z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Metoda kasowa, czyli sytuacja, gdy VAT rozliczany jest dopiero w okresie, w którym nastąpiła płatność od klienta, stanie się bardziej dostępna, czyli więcej podatników będzie mogło składać deklaracje za okresy kwartalne.

Marcin Horała Centralny Port Komunikacyjny kupuje akcje spółki Torpol

Slim VAT 3 realizuje wyrok TSUE

Resort finansów podkreślał w zeszłym roku, że projekt SLIM VAT 3 realizuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-935/19 poprzez zmianę przepisów w zakresie sankcji, które umożliwią organom podatkowym ustalanie sankcji VAT w sposób zindywidualizowany uwzględniający konkretne okoliczności danej sprawy.

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Zobacz wideo Jak wygląda chorwackie 20 centów? Ile kosztuje sushi, a ile wynosi prowizja w chorwackim bankomacie?
Więcej o: