Podstawą wypłaty dodatku węglowego czy elektrycznego jest odpowiedni wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) lub wywiad środowiskowy (kiedy dane nie zostały zgłoszone przez właściciela lokalu). Jak przekazał Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB), pojawiły się masowe próby korygowania wcześniej złożonych deklaracji. Zbiegły się one w czasie z wprowadzeniem rządowej pomocy i zapowiedzią następnej - zauważa portal Murator.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego w wydanym komunikacie podkreślił, że "jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa - nie z uwagi na popełnioną pomyłkę - lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia" - czytamy na stronie rządowej. Rzetelność deklaracji mogą sprawdzić osoby upoważnione przez gminy, wymienione w uchwale antysmogowej oraz programach ochrony powietrza.
Na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego. Dotyczy to także stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych. Jak zaznacza Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego, przegląd obejmuje również weryfikację zadeklarowanego źródła ciepła.
- Jeśli chodzi o weryfikację danych z deklaracji CEEB wpisanych do systemu przez zarządców lub właścicieli budynków, to będą one podlegać weryfikacji podczas czynności ustawowych przeprowadzanych przez upoważnione w odpowiednich przepisach podmioty uprawnione - przekazała TVN24 rzeczniczka Joanna Niedźwiecka z wydziału komunikacji GUNB.
Osoby uprawnione do kontroli sprawdzą:
- Dane zebrane podczas inwentaryzacji będą wprowadzane do ewidencji za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego, który jest zapisywany automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym ewidencję. Moduł inwentaryzacji zostanie udostępniony wraz z docelowym Systemem ZONE, które planowane jest w pierwszym kwartale 2023 r. - przekazała Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, którą cytuje przez Murator.
Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z 5 siepnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. poz. 1692) złożenie fałszywego oświadczenia we wniosku o świadczenie zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.