Centralny Port Komunikacyjny to prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjna inwestycja w Polsce. W czwartek w Radiu Katowice w Rozmowie dnia pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała odpowiadał na pytania związane z budową portu.
Przede wszystkim wiceminister przekazał, że 400 hektarów ziemi w Baranowie zostało już nabyte przez rząd, a kolejne 400 ha jest już uzgodnione i wymaga dopełnienia formalności. Baranów to miejsce, gdzie ma znajdować się port lotniczy. Horała w rozmowie z Radiem Katowice powiedział, że "latem rozpoczną się tam pierwsze prace budowlane".
Wspomniane grunty zostały nabyte drogą kupna, a nie wywłaszczenia. Horała podkreślał to, ponieważ wielu mieszkańców nie chce oddawać swoich ziem pod inwestycję.
- Warunki wykupu, program dobrowolnych nabyć, później odszkodowania za wywłaszczenia, w programie CPK są lepsze niż we wszystkich innych do tej pory prowadzonych takich programach, jak np. budowa autostrad - mówił w Radiu Katowice. Podkreślał, że są one tak korzystne, iż pozwolą nie tylko na budowę nowego domu w wyższym standardzie, ale również zakup samochodu i atrakcyjne wakacje.
Wiceminister przyznał także, że tzw. wariant inwestorski dotyczący przebiegu kolei dużych prędkości na odcinku Katowice-Ostrawa nie został jeszcze wybrany, ale koniec konsultacji jest bliski. Podkreślił jednak, że w tym momencie nie chce składać żadnych konkretnych deklaracji dotyczących terminu.
Marcin Horała przypomniał, że sieć kolei dużych prędkości ma zostać rozbudowana do Lwowa, a w perspektywie także do Kijowa. - Projekt włączenia się Ukrainy w europejską sieć kolejową w europejskim standardzie torów (...) to jeden z flagowych projektów przewidywanej odbudowy Ukrainy po wojnie - mówił.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach inwestycji w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy "Solidarność", który w ramach pierwszego etapu ma obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.
W skład CPK mają wejść również inwestycje kolejowe - węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami, w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja ma umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.