Wielka awantura w stadninie w Janowie Podlaskim. Pracownicy nie chcą wpuścić nowej prezeski

Pracownicy stadniny koni w Janowie Podlaskim protestują przeciwko wyborowi Hanny Sztuki na nową prezeskę ośrodka. Od poniedziałku dyżurują przy bramie wjazdowej, aby nie wpuścić kobiety na teren stadniny. Protestujący uważają, że to zmiana czysto polityczna. Politycy opozycji także podkreślają powiązania Sztuki z obozem Zjednoczonej Prawicy.

"Książka służy do nauki. Janów nie dla Sztuki" - z takim transparentem pojawili się wczoraj przy bramie wjazdowej pracownicy. Zdobi on barykadę, która ma uniemożliwić nowej prezesce wjazd na teren stadniny. Od poniedziałku protestujący dyżurują przy wjeździe i zapewniają, że Hanna Sztuka do stadniny nie wejdzie.

Zobacz wideo Ociepa: Potrzebujemy parę lat od zakończenia wojny w Ukrainie, żeby poznać sprawę ws. wysadzenia Nord Stream

Wielka awantura w stadninie w Janowie Podlaskim

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) 13 marca powołał Hannę Sztukę na stanowisko nowej prezeski stadniny koni w Janowie Podlaskim. Dotychczas kierowała ona stadniną koni w Białce. Zastąpić ma na tym stanowisku Lucjana Cichosza, za którego rządów - jak przekazali pracownicy w oficjalnym piśmie - spółka zaczęła wchodzić na drogę zrównoważonego rozwoju oraz osiągnęła stabilność finansową.  

"Wszystko dzięki odpowiednio wysokim kwalifikacjom, doświadczeniu zawodowemu, a przede wszystkim tym, że kierowali się, że wyłącznie dobrem stadniny oraz pracujących tu pracowników, wyłączając przy tym interesy prywatne. Dlaczego zostało to zaburzone?" - pytali pracownicy, którzy liczyli, że po odejściu Cichosza jego miejsce zajmie wiceprezes Przemysław Bartoszek. Podobno osiągnięto w tej sprawie nawet wstępne porozumienie z KOWR, ale ostatecznie wybrano Sztukę. Zaraz po ogłoszeniu tej informacji Bartoszek złożył wypowiedzenie. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polityczny wybór nowej prezeski?

Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej zauważał, że to kolejna zmiana na tym stanowisku w bardzo krótkim czasie. "PiS urządził karuzelę stanowisk w stadninie w Janowie. W sześć lat sześciu prezesów. Jak było wcześniej? Andrzej Krzyształowicz zarządzał 35 lat. Marek Trela 21 lat. Nominatka KOWR na Janów nieprawidłowo kierowała stadniną w Michałowie! Wspieram protest pracowników stadniny!" - napisał na Twitterze. Jak wynika z medialnych doniesień Sztuka ze stadniny w Michałowie została zwolniona dyscyplinarnie. 

Pracownicy również pamiętają Hannie Sztuce popełnione przez nią w przeszłości błędy. "Jak można, mając na uwadze świadomość ponad 200-letniej historii Stadniny Koni Janów Podlaski oraz jej prestiżu, powołać osobę tak kontrowersyjną, która w świecie hodowców koni czystej rasy arabskiej jest powszechnie uznawana za osobę, która nigdy nie kierowała się dobrem objętych przez siebie jednostek, a raczej własnym interesem. Tym samym działając na szkodę tych jednostek" - napisano w liście do zarządu. "Ministerstwo próbuje umieścić politycznego prezesa. Wszyscy pracownicy sprzeciwiają się planom ministerstwa" - podkreślała także posłanka PO Marta Wcisło.  

Hanna Sztuka nie obawia się protestujących 

Według informacji lokalnych mediów Hanna Sztuka ma pojawić się w Janowie Podlaskim we wtorek około godziny 15:00. W rozmowie z Radiem Lublin zapewniała, że nie boi się protestujących.  - Przede wszystkim nie jestem do końca pewna, czy to są wszystko pracownicy. Myślę, że jest to niepotrzebne uwikłanie się poprzedniego zarządu w takie sprawy związkowe - mówiła oraz podkreślała, że "to właściciel decyduje, jaki menedżer kieruje przedsiębiorstwem, wyznacza mu zadania, a pracownicy mają swój zakres obowiązków i muszą się z niego wywiązywać". 

***

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: