- Jako członek RPP powinienem być z założenia przeciwny wszelkim takim instrumentom. Natomiast rozumiem też interesy rządu i politykę roku wyborczego, choć namawiam władze fiskalne do ostrożności i powściągliwości. Jeżeli jest presja, to tego typu instrumenty powinny być stosowane w sposób rozsądny, z uwzględnieniem sytuacji dochodowej i majątkowej - mówił w środę w Studio Biznes prof. Przemysław Litwiniuk.
Członek Rady Polityki Pieniężnej podkreślił, że wakacje kredytowe leżą w interesie osób, które mają trudności ze spłacaniem rat kredytowych, oraz w interesie sektora bankowego i wiarygodności państwa polskiego. - Z wakacji kredytowych skorzystało niewiele ponad połowa uprawnionych. Co więcej, po ich wprowadzeniu odnotowano znaczące nadpłacanie kredytów. To dowodzi, że z wakacji kredytowych skorzystało wiele osób, których stać było na płacenie - zauważył.
One [wakacje kredytowe - przyp. red.] powinny być od początku zaadresowane do osób potrzebujących, ponieważ państwo jest współwinne wielu zaciągniętym kredytom niejako z rekomendacji różnych czynników państwowych, w obszarze zapewnień, że nie ma szans na podwyżki stóp, że cena kredytów jest stabilna, w warunkach niedoskonałych umów
- powiedział prof. Przemysław Litwiniuk.
Premier Mateusz Morawiecki sygnalizował w zeszłym tygodniu, że jest szansa na przedłużenie wakacji kredytowych. - Nie przesądzamy jeszcze, ale i nie wykluczamy tego, czy wakacje kredytowe będą przedłużone na kolejny rok - mówił szef rządu.
Jak wskazał szef rządu - ostateczna decyzja dotycząca przedłużenia wakacji kredytowych jest uzależniona od tempa spadku inflacji i od projekcji stóp procentowych NBP. - Taka opcja jest. Jeżeli trzeba będzie ulżyć kredytobiorcom, to my to przeprowadzimy - zapewniał Morawiecki.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Rząd wprowadził wakacje kredytowe w drugiej połowie 2022 r. Jest to czasowe zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu.
W 2022 roku odroczyć można było cztery raty - dwie w okresie od 1 sierpnia do 30 września i kolejne dwie od 1 października do 31 grudnia. W 2023 roku też można zawiesić łącznie cztery raty - z tą różnicą, że po jednej na każdy kwartał (styczeń-marzec, kwiecień-czerwiec, lipiec-wrzesień, październik-grudzień).