Dyrektor Wedla krytykuje polskie emerytury: "Liczą na nie naiwni". Ma pomysł na alternatywę

- Moim zdaniem nie ma odwrotu od podniesienia wieku emerytalnego - mówił w rozmowie z portalem spożywczym Maciej Herman, dyrektor zarządzający firmy Wedel, którego cytuje portalspozywczy.pl. Podkreślał, że "jeśli ktoś liczy, że w przyszłości będzie w stanie wyżyć za emeryturę w Polsce, to jest po prostu naiwny".

Dyskusje na temat systemu emerytalnego w Polsce toczą się od dawna. - ZUS to jest największa kula u nogi małych firm. Jest do mnie dużo więcej zgłoszeń o interwencję, jeśli chodzi o ZUS, niż o urzędy skarbowe - mówił w Porannej Rozmowie Gazeta.pl Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jego zdaniem w Polsce wprowadzony powinien zostać system niemiecki, w którym udział w publicznym systemie ubezpieczeń społecznych jest dobrowolny. 

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Dyrektor Wedla chce podnieść wiek emerytalny

Podobnego zdania jest też Maciej Herman, dyrektor zarządzający firmy Wedel. W rozmowie z Portalem Spożywczym zdradził, że jest wielkim zwolennikiem takiego rozwiązania, ale nie wierzy, żeby w Polsce mogło ono zostać wprowadzone w życie. - W gospodarce wolnorynkowej każdy powinien brać odpowiedzialność za swój los, czego jestem gorącym zwolennikiem. Jeśli ktoś liczy, że w przyszłości będzie w stanie wyżyć za emeryturę w Polsce, to jest po prostu naiwny - mówił.  

Wskazał nawet przyczynę niewydolności polskiego systemu emerytalnego. Jest to według niego zbyt niski wiek emerytalny, który powinien zostać podniesiony. Przypomnijmy, że jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Herman podkreślał, że społeczeństwo się starzeje, przez co obecny system nie będzie w stanie niedługo wypłacić emerytur seniorom. Dyrektor Wedla chciałby zupełnej reformy systemu emerytalnego w Polsce.  

- Nie ma odwrotu od podniesienia wieku emerytalnego. Oczywiście można to zrobić inteligentnie lub głupio, ale odwrotu od tego nie ma. Kwestie społeczne należy planować i rozwiązywać nie w perspektywie kolejnych wyborów, a w okresie 20-30 letnim - mówił w rozmowie z Portalem Spożywczym.  

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

***

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: