Inflacja czy rozchwiany kryzys bankowy? "Studio Biznes" pyta eksperta, co groźniejsze dla Polski

Inflacja to dla polskiej gospodarki wciąż problem numer jeden. Jak długo nim pozostanie? Karolina Hytrek-Prosiecka zapyta o to w "Studiu Biznes" Piotra Kalisza, głównego ekonomistę banku Citi Handlowy. Konrad Płochocki, wiceprezes Zarządu PZFD, wyjaśni z kolei, czy polski rynek nieruchomości przeżywa właśnie trzęsienie ziemi.
Zobacz wideo

Inflacja w Polsce to, według najnowszych danych GUS, 18,4 proc. Wynik, którego ekonomiści nie odnotowywali od lat, kładzie się cieniem na polskiej gospodarce. I to coraz dłuższym, bo długotrwała inflacja utrudnia szybkie jej zwalczenie. Co czeka Polskę? Czy inflacja ma szansę wyraźnie spaść i kiedy to nastąpi? Karolina Hytrek-Prosiecka spyta o to w "Studiu Biznes" Piotra Kalisza, głównego ekonomistę banku Citi Handlowy. Rozmowa będzie dotyczyć także innych istotnych danych makroekonomicznych.

Gość programu Gazeta.pl omówi też polski system bankowy w kontekście niebezpiecznych wydarzeń za oceanem i w Europie. W Stanach Zjednoczonych upadły bowiem już dwa banki, trzeci wciąż przeżywa poważne problemy. Po naszej stronie oceanu w kłopoty wpadł Credit Suisse, ostatecznie przejęty przez UBS, a Deutsche Bank nie ma najlepszych notowań u inwestorów. Niemiecki gigant borykał się w ostatnich dniach ze znaczącym spadkiem kursu akcji na giełdzie. W piątek specjalny wskaźnik, który określa ryzyko w związku ze spłatą długu, gwałtownie wzrósł i osiągnął poziom najwyższy od jesieni.  

"Studio Biznes" pyta, czy rynek nieruchomości przechodzi ważną zmianę

Gazeta.pl zaprosiła też do studia Konrada Płochockiego, wiceprezesa Zarządu PZFD. Gość reprezentujący Polski Związek Firm Deweloperskich wyjaśni, czy rynek nieruchomości przeżywa właśnie istotną zmianę wywołaną spadkiem zdolności kredytowej Polaków. Oceni też nowe rządowe pomysły takie jak "Bezpieczny kredyt na 2 proc.", który, zgodnie z obietnicami premiera Mateusza Morawieckiego, ma szansę wejść w życie jeszcze przed wakacjami.

Eksperci są do tej pory zgodni, że rządowy projekt gwarantuje najniższą na rynku cenę kredytu - przez samo tylko obniżenie oprocentowania, które w komercyjnych ofertach sięga często poziomu 8-9 proc. W programie "Studio Biznes" zobaczymy też inne stałe pozycje. Daniel Maikowski znów zaprosi nas do świata technologii, nie zabraknie też sportu. Emisja o godz. 12 na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: