Minister rządu PiS ogłasza plan walki z patodeweloperką. Tak chcą skończyć z mikrokawalerkami

Mikrokawalerki, czyli lokale mające kilkanaście metrów kwadratowych, mają mieć minimum 25 m kw - ogłosił minister rozwoju Waldemar Buda. Przedstawił rządowy plan walki z tzw. patodeweloperką. Zapowiedział również likwidację podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.

- Jesteśmy na etapie gotowego projektu o warunkach technicznych, który niedługo upublicznimy - przekazał Waldemar Buda podczas piątkowej konferencji prasowej, cytowany za Interią. - To są rozwiązania, które wypracowaliśmy przy konsultacji ze społecznikami i z branżą [...]. Problem zbyt małej odległości powoduje, że sąsiedzi mogą zaglądać sobie do talerza. Obecnie obowiązuje przerwa minimum cztery metry, my proponujemy przestrzeń pięciu metrów przerwy od sąsiedniej działki - powiedział minister. Rząd chce zatem, aby ściany budynków z oknami były od siebie oddalone o minimum 10 metrów (a nie 8 metrów, jak dotychczas).

Zobacz wideo Czy kredyt 0 proc. na zakup mieszkania to dobry pomysł? Pytamy posłankę Muchę

Rząd chce walczyć z patodeweloperką. Waldemar Buda mówił o mikrokawalerkach

Waldemar Buda zapowiedział również regulacje dotyczące tzw. mikrokawalerek. Zwrócił uwagę, że problem małych lokali użytkowych na warszawskim rynku oraz w innych miastach jest "dramatyczny". Jak mówił, małe lokale użytkowe, które nie mają funkcji mieszkaniowych, są zakupywane i wykorzystywane jako mieszkania. - To są lokale kilkunastometrowe, którym brakuje odpowiednich warunków - podkreślił.

Więcej o rynku nieruchomości przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Takie lokale mogą być wykorzystywane w akademikach, hotelach. Natomiast w sytuacji, w której ktoś chce wykorzystywać taki lokal w ramach polityki mieszkaniowej, traktować to jako inwestycję pod wynajem długoterminowy, wówczas takie mieszkanie będzie musiało mieć min. 25 m kw. - zapowiedział Buda. Proponowane zmiany mają nie dotyczyć lokali na parterze lub pierwszym piętrze, które są dostępne bezpośrednio z zewnątrz budynku. - Nasza propozycja zmiany uregulowań prawnych ma na celu ukrócenie tych praktyk poprzez jednoznaczne i niedające pola do niewłaściwej interpretacji brzmienie przepisów. Przepisów, które na uwadze będą miały przede wszystkim dobro kupujących mieszkanie, a nie deweloperów - zapewniał, cytowany za serwisem 300gospodarka.pl. Minister ogłosił również, że rząd zamierza zlikwidować podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.

Budowa domu, zdjęcie ilustracyjne. Nadchodzi duża zmiana. Budowa domów jednorodzinnych bez pozwolenia

Waldemar Buda: Chodzi o sytuacje, gdy osoba prywatna ma dziesiąte, jedenaste mieszkanie

Minister rozwoju Waldemar Buda już w grudniu ubiegłego roku zapowiadał, że rząd będzie chciał m.in. walczyć z bardzo małymi lokalami, które wykorzystywane są na rynku mieszkalnym. Mówił również o innych rozwiązaniach, które mogą uderzyć w firmy i osoby, kupujące lokale w celach inwestycyjnych. - Pierwsze to są instytucje finansowe, które skupują mieszkania, drugie to pustostany, a trzecie to najem okazjonalny. Te elementy muszą być rozwiązane; plus, oczywiście skupowanie mieszkań - stwierdził Buda. Jasno zaznaczył, że na celowniku zmian nie są wyłącznie fundusze, które dokonują masowych zakupów. - Chodzi o takie sytuacje, gdy "osoba prywatna ma siódme, dziesiąte, jedenaste mieszkanie" - wskazywał.

Mieszkanie (zdjęcie ilustracyjne) Kredyt 2 proc. na mieszkanie. Waldemar Buda zdradza szczegóły

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: