Ceny paliw spadały, ale coś się zmieniło. Benzyna przeskoczy diesla? Najnowszy raport

Benzyna już zaczęła drożeć i do świąt jej ceny mogą jeszcze wzrosnąć. Paliwo to jest na podobnym poziomie cenowym jak rok temu, tymczasem olej napędowy potaniał już o 10 proc. rok do roku. Są województwa, w których średnie ceny obu tych paliw niemal się zrównały.

Według najnowszych danych GUS o inflacji, ceny paliw do prywatnych środków transportu w marcu były już tylko o 0,2 proc. wyższe rok do roku, czyli niż w marcu 2022. W ujęciu miesięcznym natomiast, czyli w porównaniu z lutym tego roku, paliwa były już tańsze o 1,8 proc. Potwierdzają to raporty branżowych firm analitycznych, wskazujące na spadki cen.

Zobacz wideo Na jakim poziomie powinny utrzymać się stopy procentowe?

Ceny paliw spadały, ale coś się zmieniło

Jeszcze między 16 a 23 marca wszystkie paliwa taniały, ale w ostatnich dniach nastąpiła zmiana. Eksperci z firmy Reflex oszacowali, że w minionym tygodniu (od 23 do 30 marca) ceny benzyn - zarówno bezołowiowej 95 jak i bezołowiowej 98 - już rosły (w obu przypadkach o 4 grosze na litrze tydzień do tygodnia). Średnio ich ceny w kraju wyniosły odpowiednio 6,68 zł/l i 7,32 zł/l. W tym samym czasie olej napędowy wciąż taniał - o 6 groszy na litrze (choć nie jest to już tak dynamiczny spadek jak przy poprzednim raporcie, kiedy ceny zjechały o 20 groszy). Za autogaz trzeba było płacić średnio 3,11 zł/l, o 1 grosz mniej niż tydzień wcześniej. 

"Aktualne ceny benzyny znajdują się na poziomie zbliżonym do cen z końca marca 2022 roku, podczas gdy ceny oleju napędowego są o 10, a autogazu o 18 proc. niższe niż rok temu" - zauważają analitycy Refleksu. 

To oczywiście ceny średnie, i to dla całego kraju. Jeśli spojrzeć na województwa, widać spore zróżnicowanie. Najtańsza beznyna (95-tka) jest w pomorskim - 6,62 zł/l, najdroższa w dolnośląskim - 6,76 zł/l. W przypadku diesla najdrożej jest także w dolnośląskim oraz zachodniopomorskim - średnio 6,80 zł/l, a najtaniej w łódzkim - 6,69 zł/l. W ostatnim z wymienionych olej napędowy jest już tylko o 2 grosze droższy, o 3 grosze w małopolskim i świętokrzyskim.

Inflacja. Ceny żywności wciąż silnie rosną. Żywność w marcu nie drożała tak szybko "od co najmniej 2001" r.

Diesel tańszy od benzyny?

Można już znaleźć stacje, na których to diesel jest tańszy - zauważają analitycy Refleksu. "W wyniku zmian jakie obserwujemy na europejskim rynku paliw gotowych ceny oleju napędowego i benzyny bezołowiowej 95 na wielu naszych stacjach zrównały się lub to benzyna jest już droższa od oleju napadowego. Ta sytuacja wkrótce może dotyczyć całego rynku krajowego" - piszą w swoim raporcie. Przypominają, że ostatni raz 95-tka była droższa od oleju napędowego w okresie maj-czerwiec zeszłego roku. 

Benzyna zwykle drożeje latem, bo w wakacje rośnie konsumpcja paliw, diesel to z kolei "zimowe" paliwo - wtedy jego ceny rosną razem z cenami opału. Wybuch kryzysu energetycznego a potem pełnoskalowej wojny w Ukrainie mocno tym rynkiem zachwiał, ale wygląda na to - w każdym razie w ocenie ekspertów - że pewne trendy sezonowe się powtórzą. 

Portugalia. Protest przeciwko kryzowi mieszkaniowemu. 1 kwietnia 2023 r. Portugalia. Tysiące ludzi na protestach. "Mamy ogromny kryzys mieszkaniowy"

Co dalej? "W przyszłym, przedświątecznym tygodniu spodziewamy się podwyżek cen benzyny na części stacji do kilku groszy na litrze i coraz mniejszych, ale jeszcze obniżek cen oleju napędowego" - prognozuje Reflex. 

Programów Gazeta.pl, takich jak Poranna Rozmowa, Studio Biznes i Zielony Poranek możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: