Już 7 kwietnia (w piątek) wchodzą w życie nowe przepisy o pracy zdalnej i hybrydowej. Mają one pozwolić na uregulowanie kwestii pracy poza siedzibą pracodawcy. Pracownicy będący na pracy zdalnej powinni przygotować się na kontrole, które mogą przybrać różne formy.
- Pracodawca będzie miał prawo przeprowadzać kontrolę wykonywania pracy zdalnej przez pracownika, kontrolę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych. Zasady przeprowadzania takich kontroli zostaną określone w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi lub wydanym regulaminie, a w przypadku ich braku - w wydanym poleceniu lub porozumieniu zawartym z pracownikiem - wyjaśniła ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Wskazała przy tym, że takie kontrole będą odbywały się w porozumieniu z pracownikiem, w godzinach pracy i w miejscu wykonywania pracy zdalnej, ale z prawem pracownika do prywatności.
Pracodawcy będą przeprowadzać kontrole zdalnie. - W praktyce więc taka kontrola będzie się odbywać przede wszystkim zdalnie – np. przez telefon, pocztę elektroniczną czy chat. Będzie mogła być prowadzona także bezpośrednio w miejscu wykonywania takiej pracy, jednak w takim przypadku będzie konieczne uprzednie porozumienie się z pracownikiem - podkreśliła Marlena Maląg.
Ministerka resortu rodziny przypomniała, że pracodawca będzie miał również prawo przeprowadzić kontrole trzeźwości i na obecność narkotyków oraz nie dopuścić pracownika do wykonywania pracy. - Kontrole takie można przeprowadzić, gdy są niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób, a także ochrony mienia. Pracownicy wykonujący pracę zdalną mogą zostać objęci odpowiednią kontrolą - powiedziała.
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza definicję pracy zdalnej. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Nowela pozwala na pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach. Praca zdalna może być również wykonywana na polecenie pracodawcy m.in. w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu. Przepisy dotyczące pracy zdalnej wchodzące w życie 7 kwietnia i zobowiązują pracodawców do utworzenia regulaminów pracy zdalnej i hybrydowej.
Ministerka Marlena Maląg mówiła w marcu o szczegółach dotyczących okazjonalnej pracy zdalnej, która będzie mogła być wykonywana w wymiarze 24 dni w skali roku. - 24 dni przypisane są do pracownika, więc jeżeli pracownik będzie zmieniał miejsce pracy, przechodził od jednego pracodawcy do drugiego, to w rozporządzeniu o świadectwach pracy wprowadzamy zmianę i też będzie zapisane ile tej okazjonalnej pracy zdalnej dany pracownik wykorzystał - mówiła Maląg na antenie Polskiego Radia 24.