PiS nie może się go pozbyć, więc dali mu kolejną fuchę. Były agent SB w radzie nadzorczej państwowego banku

Kazimierz Kujda został członkiem rady nadzorczej BGK. To bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego i... były agent SB. Mimo takiej przeszłości, PiS nie może się Kujdy całkowicie pozbyć. Powód? Jak pisał w Gazeta.pl Jacek Gądek - Kujda za dużo wie o partii.

"Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, iż Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał z dniem 11 kwietnia 2023 r. Kazimierza Kujdę na członka Rady Nadzorczej BGK" - poinformowano w czwartkowym komunikacie. W nocie biograficznej napisano, że Kujda jest zatrudniony od 2022 roku w Biurze Ministra w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Ponadto w 2022 r. pracował w Biurze Ministra w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, a w latach 2015 - 2019, 2005 - 2008 oraz 1998 - 2002 był prezesem Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kujda, choć opinia publiczna mogła o nim już nieco zapomnieć, wcale nie jest mało znaczącym politykiem... 

Zobacz wideo Śmiszek: Trzeba dawać szanse każdemu, kto mógłby sobie poradzić z rządzeniem krajem

Kazimierz Kujda członkiem zarządu BGK

Przez dziesiątki lat Kazimierz Kujda był bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego. Na tyle bliskim, że był dwukrotnie, łącznie przez 10 lat, prezesem spółki Srebrna, czyli finansowego zaplecza PiS. Dziś tę funkcję pełni natomiast jego żona Małgorzata Kujda. W 2019 roku wyszło na jaw, że Kazimierz Kujda był agentem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Ryszard". Jednak "Kujdowie znają obóz PiS i jego historię na wylot, przez co Jarosław Kaczyński nie może się ich zupełnie pozbyć, mimo że Kazimierz okazał się byłym agentem SB" - pisał w 2021 roku dziennikarz Gazety.pl, Jacek Gądek. Kujda ma posiadać "mega wiedzę" o finansach spółki.

Kujda potwierdził fakt współpracy z SB odręcznym zobowiązaniem. Jak wynika z danych, był sumiennym agentem i donosił głównie na obcokrajowców. Początkowo wypierał się powiązań z SB, ale potem wyraził żal, że im pomagał. Kujda ma "opinię zamordysty i pracoholika". Jak ustaliła Gazeta.pl. "panoszy się po ministerstwach". - Wpadł niedawno do gabinetu jednego z wiceministrów i po prostu go ochrzanił. Potem ten wiceminister musiał się tłumaczyć ministrowi ze sprawy, z którą przyszedł Kujda - mówił w 2019 roku Jackowi Gądkowi rozmówca zbliżony do Nowogrodzkiej. 

Przetasowania w polskich bankach

Nowe stanowisko Kazimierza Kujdy to drugi znaczący ruch w państwowych bankach. W czwartek nowym prezesem PKO BP został Dariusz Szwed. Ponadto Mieczysław Król złożył rezygnację z funkcji członka Zarządu Banku z dniem 13 kwietnia 2023 r., a jednocześnie Rada Nadzorcza Banku odwołała Maksa Kraczkowskiego z Zarządu Banku z dniem 13 kwietnia 2023 r. 

Więcej o: