Czereśnie tylko dla bogatych. Przed zakupem lepiej sprawdź cenę

Polskie czereśnie w osiedlowym sklepie na Saskiej Kępie kosztują 160 zł kilogram - pisze "Gazeta Wyborcza". W ubiegłym roku ceny czereśni sięgały nawet 260 zł/kg. Czy ten rekord zostanie pobity? Specjaliści obawiają się, że tak.

"W osiedlowym sklepie na Saskiej Kępie premiera polskich czereśni odbyła się dwa dni temu" - pisze "Gazeta Wyborcza". Jak czytamy, cena za kilogram tych owoców wynosi aż 160 zł. Jeden owoc ważący 14 gramów kosztował 2,24 zł. Z kolei na bazarku na Kabatach kilogram czereśni kosztuje 98 zł.

Zobacz wideo Kto jest winny inflacji? Paweł Borys: Są cztery czynniki

Ceny czereśni. Ile kosztują importowane owoce?

Obecne ceny czereśni, choć wysokie, wciąż nie mogą równać się z cenami, jakie obserwowaliśmy w 2022 r. - wówczas za kilogram tych owoców należało zapłacić ok. 200 zł, a w niektórych miejscach było to nawet 260 zł za kg. Mówimy oczywiście o krajowych owocach. Tymczasem na rynku hurtowym w warszawskich Broniszach importowane czereśnie są po ok. 45 zł za kg.

Ceny czereśni 2023. "Według specjalistów branżowych istnieje ryzyko wzrostu cen"

Z powodu niedawnych przymrozków, sadownicy odnotowali duże straty, co może podbić ceny czereśni. - Docierają do mnie informacje, że niestety ci, którzy nie mieli systemów protekcyjnych, odnotowują dość duże straty w czereśniach, na poziomie 40-60 proc. - mówił Grzegorz Pagacz, z Białej Rządowej k. Wielunia (woj. łódzkie), właściciel marki smaczneowoce.pl w rozmowie z serwisem sadyogrody.pl. Natomiast branżowy portal maszyny-rolnicze-traktory.pl, powołując się na opinie specjalistów, wskazywał, że ceny czereśni mogą w tym sezonie wzrosnąć względem ubiegłego roku. "Według specjalistów branżowych istnieje ryzyko wzrostu cen tych owoców ze względu na fakt, że sektory handlu detalicznego oraz gastronomicznego coraz chętniej wykorzystują je jako składnik swoich dań i napojów" - czytamy.

Więcej o: