Potężne problemy z bankowością w weekend. Aż dziewięć banków zapowiada utrudnienia

Większość największych polskich banków zapowiedziała w najbliższym czasie utrudnienia w dostępnie do oferowanych przez nie usług. Prace serwisowe będzie prowadzić m.in. ING Bank Śląski, PKO BP czy Santander Bank Polska. Zebraliśmy, co, gdzie i kiedy nie będzie działać.

Duże ograniczenia spotkają klientów ING Banku Śląskiego. W nocy z soboty na niedzielę (20/21 maja) w godzinach od 0:01 do 5:30 planowane są prace serwisowe. Oznacza to, że w tym czasie nie będzie można m.in. płacić kartami w internecie w usłudze 3DSecure (kiedy płatności są dodatkowo potwierdzane w aplikacji lub jednorazowym kodem SMS), aktywować kart, zmieniać limitów transakcyjnych i nadawać kodów PIN, a także przypisać do telefonu nowej karty czy ją zamówić. Niemożliwe będzie także zrobienie przelewu z rachunku karty kredytowej oraz realizowanie operacji na kartach w bankowości elektronicznej. Co więcej, w sobotę od 8 do 18 niedostępny będzie moduł Makler w systemie bankowości internetowej. "Przepraszamy za utrudnienia" - czytamy w komunikacie.  

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 156

Problemy w PKO BP

Podobne problemy będą mieli użytkownicy banku PKO BP. Prace serwisowe potrwają od godziny 23 w piątek 19 maja do godz. 7 w poniedziałek 22 maja. W tym czasie niedostępne będą: obsługa kart, w tym zmiana limitów, spłata zadłużenia, informacje o kartach, blokada czasowa, historia operacji, przelewy z karty kredytowej oraz otwarta bankowość. W oficjalnym komunikacie wskazano, że również "nie będą działać płatności BLIK-iem z kartą kredytową jako źródłem płatności. Pozostałe płatności BLIK będą działać. Dodatkowo mogą wystąpić utrudnienia przy płatności kartą w internecie oraz korzystaniu z serwisu i aplikacji PKO Junior". Zastrzeżono jednak, że prace serwisowe mogą skończyć się wcześniej, niż założono. 

Problemy w Nest Banku

Z problemami będą musieli zmierzyć się także klienci Nest Banku. Bankowość internetowa oraz aplikacja mobilna w piątek od godziny 00:30 do 2:30 będzie działać w trybie przyjmowania zleceń. Oznacza to, że "będzie można zalogować się do bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej, ale aktualny stan konta czy wykonanie przelewu dostępne będą po zakończeniu prac" - czytamy w komunikacie. W tym czasie nie będzie można m.in. skorzystać z: BLIK-a i Visa Mobile, zapłacić w sklepie internetowym, korzystając z linka do płatności, doładować telefonu. Niemożliwe będzie także otworzenie nowego konta czy złożenie wniosku m.in. o wydanie karty, 300+ oraz 500+. Natomiast w niedzielę 21 maja w godzinach 3-8 nie będzie możliwości m.in. realizacji transakcji 3D Secure. 

Problemy w Banku Pekao 

Pomniejsze prace serwisowe będą prowadzone również w innych bankach. W Banku Pekao w nocy z niedzieli na poniedziałek (21-22 maja) w godzinach 1-4 klienci nie skorzystają m.in. z serwisu Pekao24 i aplikacji PeoPay, karty debetowej i bankomatu Banku Pekao oraz BLIK-a. Bank apeluje więc o wcześniejszą wypłatę gotówki i zaplanowanie przelewów. Podobne utrudnienia spotkają klientów Santander Bank Polska. Nie będą bowiem mogli zalogować się do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej oraz wykonać przelewu natychmiastowego, dokonać płatności w sklepach internetowych (Przelew24) ani skorzystać z BLIK-a między 23 w piątek a 6:30 w sobotę.  

Problemy w wielu bankach

Odnotujmy także, że w Citi Handlowy mogą wystąpić przejściowe utrudnienia z dostępem do systemów bankowych w sobotę 20 maja w godzinach 00-12. W Bank BPS system bankowości internetowej będzie niedostępny w piątek od godziny 23 do godziny 1 w sobotę. Klienci BOŚ Banku nie będą mieli dostępu do systemu i aplikacji mobilnej BOŚBank24, usługa mojeID oraz TeleBOŚ od godziny 22 w piątek do godziny 6 w sobotę. Nieprawidłowo może działać również Infolinia. Duże utrudnienia rozłożone na cały tydzień wystąpią również w Banku Pocztowym. W niedzielę w godzinach 3-8, w środę w godzinach 22-1 (w czwartek) oraz w czwartek w godzinach 22-1 (w piątek). W tym czasie nie będzie możliwości pobrania danych karty w bankowości elektronicznej, w tym kodu CVC2, oraz nie będzie możliwości wykonywania transakcji internetowych z wykorzystaniem usługi 3D Secure, wymagających uwierzytelnienia poprzez kod wysyłany przez SMS - wymienia TVN 24 BiS.

Więcej o: