Dobra zmiana dała jej kolejne 2 miliony. Była szefowa kancelarii Dudy z rekordowymi zarobkami w PZU

Małgorzata Sadurska, dawna szefowa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, w 2022 roku zarobiła w PZU 2,05 mln zł. Łączna wysokość jej uposażenia otrzymanego od ubezpieczeniowego giganta w latach 2017-2022 może wynosić ok. 9 mln zł.

Małgorzata Sadurska, była szefowa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, w 2017 roku zmieniła pracę i okazało się, że była to dla niej naprawdę dobra zmiana. Sadurska znalazła się bowiem w zarządzie PZU, gdzie, jak donosi Wirtualna Polska, w 2022 roku zarobiła 2,05 mln zł. To rekordowe zarobki, jeśli chodzi o najwyższe kierownictwo spółki, bo cały zarząd (w jego skład wchodzi osiem osób) otrzymał łącznie 15,4 mln zł. 

Zobacz wideo

Była polityczka, która w latach 2005-2015 była posłanką Prawa i Sprawiedliwości, z PZU związana jest od wielu lat. Po wygaśnięciu mandatu trafiła do kancelarii prezydenta, w roku 2017 złożyła rezygnację. Miesiąc później zasiadła już w zarządzie Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Jak wylicza WP, w okresie pomiędzy 2017 a 2021 roku Sadurska otrzymała z PZU ok. 7 mln zł, a uwzględniając rok ubiegły łączna wysokość uposażenia sięgać może ok. 9 mln zł. 

Zarabiają w państwowych spółkach, a potem wpłacają na PiS

Wirtualna Polska przeprowadziła głębszą analizę zarobków osób związanych z obozem Zjednoczonej Prawicy. Portal wyliczał, że 122 osobom wypłacono ok. 267 mln zł - a to dane publikowane w sierpniu zeszłego roku. "Tylko we władzach badanych przez nas 19 koncernów znaleźliśmy aż 122 ludzi powiązanych z obozem rządzącym – partyjnych działaczy, kolegów i współpracowników najważniejszych polityków obozu rządzącego: Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Jacka Sasina, Joachima Brudzińskiego czy Zbigniewa Ziobry oraz osoby od lat trzymające się blisko PiS" - czytamy w materiale portalu. W artykule padają konkretne nazwiska. Michał Krupiński, były prezes PZU i Banku Pekao, były szef rady nadzorczej Alior Banku mógł otrzymać z tytułu "państwowych" posad ok. 13 mln zł. 

W kontekście wysokich zarobków pojawiają się i inne informacje. Media informują bowiem, że w 2022 roku PiS otrzymał 1,3 mln zł od menadżerów państwowych spółek. Na konto PiS wpłacili m.in. prezeska PZU Beata Kozłowska-Chyła, wiceprezes PZU Piotr Nowak oraz Patryk Demski wiceprezes zarządu ds. Strategii i Rozwoju Tauronu (wcześniej burmistrz Pelplina z ramienia PiS i kandydat partii na europosła) czy Adam Burak członek zarządu ds. Komunikacji i Marketingu w Orlenie. Lista nazwisk darczyńców powiązanych z państwowymi spółkami jest jednak dużo dłuższa. Znajduje się na niej również Małgorzata Sadurska. 

"Studia Biznes" i "Zielonego poranka" możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: