Darmowe laptopy, "sołtys plus", 14. emerytura. PiS chce w jeden dzień wydać wielkie pieniądze

Bezpłatne laptopy dla uczniów, świadczenia pieniężne dla sołtysów i 14 emerytura - tym Sejm zajmie się już w piątek. PiS zaplanował znacznie więcej ważnych głosowań.

W piątek odbędzie się ostatni dzień posiedzenia Sejmu. Izba zajmie się między innymi poselskim projektem ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Dzięki niemu uczniowie klas IV szkół publicznych i niepublicznych otrzymają własne laptopy, a nauczyciele w szkołach publicznych bony na zakup laptopów.

Zobacz wideo Marlena Marląg po konwencji PiS

Nie tylko darmowe laptopy dla uczniów. Ważne głosowania w Sejmie

Odbędzie się też drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Regulacja przygotowana przez posłów PiS przewiduje zmniejszenie minimalnej liczebności Zgromadzenia Ogólnego Trybunału Konstytucyjnego z 2/3 liczby sędziów do 9. Zmniejsza także pełen skład Trybunału z 11 sędziów do 9.

Sejm będzie też kontynuować prace nad rządowym projektem ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Czternasta emerytura będzie równa minimalnej emeryturze, która w tym roku wyniesie 1588 złotych i 44 grosze brutto.

Do świadczenia w tej wysokości uprawnieni będą seniorzy, którzy pobierają świadczenie do 2900 złotych brutto miesięcznie. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę".

800 plus zamiast 500 plus. Deklaracja Jarosława Kaczyńskiego 800 plus zamiast 500 plus. Deklaracja Jarosława Kaczyńskiego

PiS z prezentem dla sołtysów. Głosowanie w piątek

Zgodnie z projektem rząd będzie mógł zwiększyć wysokość świadczenia powyżej kwoty emerytury minimalnej. Zakłada również, że rząd rozporządzeniem będzie decydował o tym, w jakim terminie zostanie wypłacona. W tym roku ma to nastąpić na przełomie sierpnia i września. Świadczenie otrzyma ponad 8 milionów osób.

Posłowie rozpoczną też prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Dotyczy on wprowadzenia obligatoryjnego fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur.

Na 17 zaplanowano głosowania, między innymi nad poprawkami Senatu wniesionymi do rządowej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, czy ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Projekt nosi potoczną nazwę "sołtys plus".