Doniesienia o zaniżaniu emerytur przez ZUS pojawiły się kilka miesięcy temu. Resort rodziny ujawnił, że w latach 2016-2022 wydano 17 tys. błędnych decyzji, co spowodowało świadczenia wyliczone nieprawidłowo. Jak informuje "Fakt", najnowsze sprawozdanie NIK wykazuje, że problem z tego okresu nie został rozwiązany.
"W 2022 r., podobnie jak w roku ubiegłym, utrzymywało się zjawisko opóźnień w wypłacie oraz zaniżania przyznawanych świadczeń" - informuje NIK cytowany przez "Fakt". Wyliczono, że jedynie w ubiegłym roku ZUS musiał wypłacić odsetki wynoszące 2 mln 900 tys. dla ponad 11 tys. osób. Powodem były opóźnienia zarówno w ustalaniu prawa, jak i wypłacie emerytur. Zaniżenie kwoty świadczenia stwierdzono w 28 tys. przypadków. Na wyrównania ZUS wypłacił kwotę 34 mln 9 tys. zł. Dokonano także 4 tys. 700 nadpłat powyżej przysługującego świadczenia na łączną kwotę 2 mln 900 tys. zł.
- ZUS stale pracuje nad tym, aby usprawnić obsługę klientów - mówi rzecznik zakładu Paweł Żebrowski w rozmowie z "Faktem". Według jego doniesień liczba wyrównań z powodu nieprawidłowości spowodowanych przez pracowników ZUS obniżyła się o ponad 11 procent w stosunku do 2021 r. Ponadto uważa, że biorąc pod uwagę liczbę spraw, skala opóźnień nie jest duża. - Warto wskazać, że w 2022 r. wpłynęło do zakładu 4 mln 343 tys. 346 wniosków. Świadczenia z opóźnieniem otrzymało zaledwie 11 tys. 400 osób, co oznacza, że nieterminowa realizacja wniosków nastąpiła zaledwie w 0,03 proc. spraw - twierdzi Żebrowski. Ponadto zaznacza, że nie zawsze to ZUS jest odpowiedzialny za opóźnienia, ponieważ wśród przyczyn są zmiany interpretacji przepisów, korekta dokumentów rozliczeniowych przez płatnika lub wyroki sądowe.
Aby sprawdzić, czy świadczenie jest prawidłowo wypłacane, warto zwrócić się o ponowne ustalenie jego wysokości. Zapewnia to art. 114 ustawy o emeryturach i rentach. W przypadku nieprawidłowości ZUS wypłaci wyrównanie. Trzeba jednak pamiętać, że jest ono wypłacane jedynie trzy lata wstecz.
Jak informowaliśmy w powyższym artykule, emerytura może być większa bez wystąpienia pomyłki ze strony ZUS. Aby otrzymać wyższe świadczenie, należy wiedzieć kiedy złożyć wniosek. Najkorzystniejszym okresem przejścia na emeryturę w 2024 roku jest czas do końca lutego. Seniorzy, którzy przejdą na emeryturę w styczniu lub lutym będą mogli skorzystać z marcowej waloryzacji, która ma wynieść co najmniej 12,3 proc. Ewentualnie można pracować dłużej i zacząć pobierać świadczenie od lipca, ponieważ w czerwcu nastąpi waloryzacja roczna, która zwiększy kapitał emerytalny i tym samym wypłacane świadczenie.