Co to jest IBAN? Jak sprawdzić numer rozliczeniowy banku?

Spośród wszystkich informacji, jakie dotyczą naszych kont bankowych, jedną z istotniejszych jest numer IBAN. Na co dzień nie jest on powszechnie używany, ale bez jego znajomości niemożliwe byłoby dokonanie niektórych rodzajów przelewów. Co to jest IBAN? Jak sprawdzić numer IBAN?

Każdy, kto wykonuje przelewy tradycyjną formą, czyli w placówce banku przy użyciu bankowości internetowej, z pewnością wie, że należy wypełnić kilka wymaganych pól, aby zrealizować transakcję. Jednym z wymogów przy okazji wykonywania międzynarodowych przelewów jest wpisanie numeru IBAN, który przy tego typu transakcjach jest jednym z obligatoryjnych elementów do uzupełnienia.

Zobacz wideo Bezpieczny Kredyt 2% - dla kogo, ile można zyskać?

Co to jest IBAN?

IBAN (International Bank Account Number) to międzynarodowy standard, przy pomocy którego oznaczane są rachunki bankowe. Został on stworzony w celu ułatwienia przeprowadzania transakcji pomiędzy dwoma krajami. W kodzie tym znajdują się niezbędne informacje, takie jak kraj pochodzenia rachunku, identyfikator banku czy oznaczenie danego konta.

Numer IBAN przyjmuje różne formy, w zależności od kraju. W Polsce składa się on z dwucyfrowego kodu kraju (ISO), dwucyfrowej liczby kontrolnej, bankowego kodu kraju, a także numer rachunku bankowego. Przykładowy IBAN konta otwartego i prowadzonego w Polsce to: PL 60 3940 2030 0000 3940 0349 4444.

Jak sprawdzić IBAN dla swojego konta?

Najprostszym i najpewniejszym źródłem informacji na temat numeru konta IBAN jest bank. Można skontaktować się z infolinią lub udać się osobiście do placówki, która jest właścicielem rachunku. Pracownik będzie miał dostęp do odpowiednich narzędzi, dzięki którym można poznać numer IBAN.

Drugą, być może jeszcze wygodniejszą opcją, jest skorzystanie z jednego z wielu dostępnych w sieci narzędzi do sprawdzania numeru IBAN. Niektóre banki i instytucje finansowe udostępniają w Internecie tzw. IBAN Checker, który pozwala zweryfikować, czy dany numer jest prawidłowy.

Numer IBAN jest również dostępny z wysokości konta w bankowości internetowej większości banków komercyjnych działających na terenie Polski. Informacja na jego temat znajduje się najczęściej w szczegółach dotyczących rachunku bankowego lub w zakładce "Moje konto".

Do czego potrzebny jest numer IBAN?

Jeśli planujemy wykonać przelew międzynarodowy lub mamy otrzymać płatność z innego kraju, wówczas znajomość numeru IBAN dla swojego rachunku bankowego jest niezwykle ważna. Przy okazji wykonywania transakcji pomiędzy dwoma państwami, wpisanie tego numeru w odpowiednią rubrykę przy wykonywaniu przelewu jest wymagane.

Bank może wymagać podania numeru IBAN również w sytuacji, gdy nasz rachunek bankowy jest automatycznie obciążany płatnościami cyklicznymi. Mogą to być np. opłaty za czynsz, kredyt hipoteczny lub abonament telekomunikacyjny. Wówczas informacja o tym numerze również jest wymagana.

Zobacz też: Revolut całkowicie zmienia zasady gry. Przeniesie klientów do... innego Revoluta

Więcej o: