Tak rząd tworzy NABE. "Przełomowy krok", czyli propozycja dla spółek energetycznych

Rząd chce przejąć elektrownie węglowe należące do kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Tauron. Chodzi o przejęcie spółki Tauron Wytwarzanie, w skład której wchodzą elektrownie m.in. w Jaworznie, Łaziskach, Będzinie oraz spółki zależne. Podobne oferty dostały pozostałe firmy energetyczne. Będące w ich posiadaniu aktywa oparte na węglu mają trafić do tworzonej właśnie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Skarb Państwa zaproponował nabycie akcji za cenę sprzedaży w kwocie 1 zł wraz ze spłatą wobec Grupy Tauron zadłużenia spółki, które na dzień 30 września 2022 roku wynosiło 6 mld 326 mln złotych. Jak informuje Tauron, do zamknięcia transakcji zadłużenie zmniejszone zostanie o 652 mln złotych. Część długu podlegać będzie spłacie przez okres ośmiu lat, a spłata zostanie objęta gwarancją ze strony Skarbu Państwa. W pozostałej części zadłużenie Tauron Wytwarzanie wobec Grupy Tauron ma zostać spłacone przez NABE z kredytu udzielonego przez banki. 

Zobacz wideo Luka w energetyce. Elektrownie węglowe się starzeją. To nie UE je wyłączy
Proces porządkowania polskiego sektora energetycznego, za który odpowiada Ministerstwo Aktywów Państwowych, miarowo postępuje do przodu. Otrzymaliśmy propozycję zawierającą warunki zakupu naszych aktywów wytwórczych opartych na węglu. Sfinalizowanie transakcji sprzedaży elektrowni węglowych jest zgodne z naszą strategią czyli Zielonym Zwrotem Taurona i odblokuje nasz potencjał inwestycyjny oraz pozwoli na zwiększenie dynamiki energetycznej transformacji

- wyjaśnił w komunikacie Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron. Realizowana od czerwca 2022 roku strategia państwowej firmy zakłada sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc.

Grupa Tauron zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii i ciepła. Państwowa firma jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem, drugim sprzedawcą i trzecim wytwórcą energii elektrycznej. 

Aktywa węglowe spółek energetycznych dla Skarbu Państwa

Propozycję przejęcia aktywów węglowych przez Skarb Państwa otrzymały również inne państwowe spółki energetyczne: PGE, Energa i Enea. W przypadku PGE rząd proponuje zakup za kwotę 849 mln zł, Energa ma dostać 153 mln zł, a Enea ponad 3 mld złotych. Oferty złożone wszystkim spółkom mają być jeszcze przedmiotem negocjacji i na obecnym etapie nie są zobowiązują do zawarcia jakiejkolwiek umowy. 

Z zadowoleniem przyjmujemy przedstawienie PGE i pozostałym spółkom energetycznym warunków transakcji przejęcia aktywów węglowych. To przełomowy krok w procesie tworzenia NABE. Szczegółowe warunki transakcji będą jeszcze przedmiotem negocjacji

- stwierdził w komunikacie prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciecha Dąbrowski. Jak dodał, finalizacja transakcji "ograniczy ryzyka kosztów CO2 Grupy i otworzy PGE na możliwość pozyskiwania finansowania na inwestycje zgodne ze strategicznym kierunkiem, który - jako lider transformacji energetycznej w Polsce - sobie wyznaczyliśmy". 

Sejm przyjął ustawę o osłonach w górnictwie i energetyce

W czwartek Sejm przyjął ustawę o osłonach dla energetyków i górników, wdrażającą postanowienia umowy społecznej, która została zawarta w grudniu ubiegłego roku. Umowa poprzedza przekazanie kopalń węgla brunatnego oraz innych firm z sektora do zupełnie nowego tworu - Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). 

Zgodnie z projektem ustawy, osłony przewidziane są dla pracowników sektora elektroenergetycznego oraz branży węgla brunatnego, niezależnie od akcjonariatu pracodawcy. Oznacza to, że z osłon skorzystają nie tylko pracownicy odchodzący ze spółek Skarbu Państwa, ale także z prywatnego ZE PAK. Korzystanie z osłon będzie dobrowolne. Według wiceministra aktywów państwowych Karola Rabendy, potencjalnie z przewidzianych w ustawie instrumentów skorzystać może około 23 tysiące osób. Wiadomo, że osłony będą sporo kosztować. Maksymalny limit wydatków budżetowych na osłony w latach 2023-2033 oszacowano na 1,26 mld zł. Więcej w poniższym artykule: 

O powstanie NABE zabiegał szef Jacek Sasin, którego zdaniem nowa instytucja ma pozwolić na sprawne przeprowadzenie transformacji energetycznej w naszym kraju przy uwzględnieniu bezpieczeństwa energetycznego i odpowiedniego tempa tej transformacji. - Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego uwolni nasze koncerny energetyczne od tzw. nawisu węglowego, a dzięki temu rozwiąże im ręce i umożliwi pozyskiwanie finansowania niezbędnego do kosztownych inwestycji w źródła odnawialne - tłumaczył w grudniu szef Ministertwa Aktywów Państwowych

"@Grupa_PGE, @TauronPE, @EnergaSA i @Grupa_Enea otrzymały propozycję warunków nabycia aktywów węglowych i przekazania do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Zaczynamy ostatni etap powołania #NABE. To krok ku transformacji energetycznej i wzmocnieniu bezpieczeństwa" - napisał w sobotę wieczorem na Twitterze Jacek Sasin.  

Więcej o: