Eksperci prognozują podwyżki. Złe wieści dla kierowców

Wszystko wskazuje na to, że względnie dobre ceny paliwa dobiegły końca. Według najnowszych prognoz ekspertów, w najbliższym tygodniu możemy się spodziewać podwyżek na stacjach paliw. Różnicę w cenie najmniej odczują właściciele pojazdów na LPG.

W minionym czasie obserwowaliśmy względną stabilizację na rynku paliwowym, jednak w najbliższym czasie może się to zmienić. Jak podaje serwis autokult.pl powołując się na prognozy ekspertów e-petrol, "podwyżki cen są możliwe praktycznie w przypadku każdego paliwa". Według specjalistów wzrost cen ma nastąpić między 24-30 lipca, jednak mają to być "nieznaczne" podwyżki. 

Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw? Czy jest szansa na obniżki? Pytamy Urszulę Cieślak

Według specjalistów paliwo będzie droższe

Jak podaje serwis, zdaniem ekspertów już za kilka dni za benzynę bezołowiową 95 zapłacimy między 6,47 a 6,69 zł/l. W tym tygodniu "dziewięćdziesiątka piątka" kosztowała średnio 6,49 zł za litr, z kolei dziś jest notowana na 6,37zł/l. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku benzyny wysokooktanowej. Według specjalistów, jej cena w najbliższym tygodniu może wzrosnąć średnio o 11 groszy na litrze. 19 lipca informowaliśmy państwa o aktualnych cenach na rynku paliw. Porównując dane sprzed dwóch dni - jak na tę chwilę - zmianie uległa jedynie cena BP 95 i wzrosła o jeden grosz na litrze. 

Według informacji przekazanych przez serwis, prognozy cen oleju napędowego też zapowiadają podwyżki w granicach 6,26-6,38 zł/l. Obecnie średnia cena na pylonach wynosi 6,29 zł/l. Kierowcy mogą się więc spodziewać podwyżki o 9 gr/l. Aktualna cena ropy to 6,16 zł za litr. Najmniej zauważalne zmiany cen mają nastąpić w LPG. Do tej pory gaz tankowano przeciętnie po 2,81 zł/l. Tak kwota jest więc o 2 gr/l niższa niż przed tygodniem i jednocześnie najtańsza od marca ubiegłego roku.

Wakacyjne promocje na stacjach paliw

Wciąż jednak trwają wakacyjne promocje na paliwa, podczas których można zatankować auto nawet o 40 groszy taniej na jednym litrze. Podobnie jak w 2022 roku, osoby, które należą do programu lojalnościowego Orlen Vitay (wystarczy posiadać aplikację) tankując jednorazowo do 50 litrów benzyny lub oleju napędowego mogą otrzymać zniżkę 30 groszy na litrze. Jeśli posiadają kartę dużej rodziny, promocja zwiększa się o kolejne 10 groszy, więc łączny rabat wyniesie 40 groszy na litrze. 

Promocje wprowadziły także stacje Circle K. Sieć postanowiła wprowadzić stałą zniżkę na czas wakacji, która obowiązuje od każdego piątku, "gdy tylko zegar wybije północ, aż do 23:59 w niedzielę", jak można przeczytać na stronie. Chcąc skorzystać z promocji, trzeba posiadać kartę Circle K EXTRA. Akcje promocyjne prowadzą także inne stacje, np. takie jak BP Polska czy Moya.

Więcej o: