Listonosze chcą przechodzić wcześniej na emeryturę. Petycja w tej sprawie trafiła do Sejmu, a do jej treści dotarł "Fakt". Autor petycji domaga się, by listonosze mogli przechodzić na emeryturę pięć lat wcześniej - mężczyźni w wieku 60 lat, kobiety w wieku 55 lat.
[Praca listonosza - red.] jest to połączenie pracy umysłowej z fizyczną, w zmiennych warunkach pogodowych oraz stałej koncentracji, która jest przyczyną ciągłego stresu
- czytamy w piśmie do Sejmu.
"Listonosz podczas zmiany roboczej większość czasu spędza w otwartej przestrzeni wystawiony na działanie warunków atmosferycznych. W okresie letnim temperatury często przekraczają 32, a nawet 35 stopni Celsjusza. W okresie jesiennym i zimowym występują opady deszczu, deszczu ze śniegiem, marznącego deszczu, mocny wiatr potęgujący odczucie chłodu, natomiast w okresie zimowym [...] temperatury poniżej zera. Listonosze ze względu na specyfikę pracy nie mają możliwości w dostateczny sposób zabezpieczyć się przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a to powoduje przedwczesne starzenie organizmu" - cytuje petycję do posłów "Fakt".
Postulaty popierają też związkowcy. Piotr Moniuszko szef Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty przypomina, że ponad 30 lat temu, zawód listonosza był w wykazie prac w warunkach szkodliwych, co uprawniało do wcześniejszej emerytury. W latach 90. listonoszy wykreślono z tej listy.
Posłowie muszą zająć się każdą taką petycją i przygotować projekt ustawy, jeśli uznają, że sprawa jest słuszna. Nadchodzące wybory mogą jednak uniemożliwić rozpatrzenie pisma jeszcze w tej kadencji parlamentu.
Sejm odrzucił w ostatnim tygodniu lipca wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych. Jeden z jej przepisów uchyla wygaszający charakter tych emerytur. Nowelizacja wprowadza też regulacje dotyczące zabezpieczenia działaczy związkowych w sprawach zakresu prawa pracy oraz podwyższenie rocznego limitu odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych w roku podatkowym.
Nowelizacja jest efektem porozumienia rządu ze związkiem zawodowym "Solidarność". Emerytury pomostowe są świadczeniami okresowymi, które przysługują do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Emerytura pomostowa jest skierowana do osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których wraz z wiekiem bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika. Ustawa trafi teraz do prezydenta.