Sejm przyjął nowe przepisy budowlane. Budowa domów powyżej 70 m kw. bez pozwolenia?

Sejm przyjął w czwartek przepisy umożliwiające budowę domów jednorodzinnych o powierzchni większej niż 70 metrów kwadratowych bez specjalnego pozwolenia. Dotychczas z obowiązku uzyskania pozwolenia wyłączone były tylko budowy domów o powierzchni zabudowy poniżej 70 m kw.

Sejm uchwalił na posiedzeniu w czwartek 17 września ustawę o deregulacji prawa budowlanego, informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zgodnie z nowymi przepisami domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy przekraczającej 70 metrów kwadratowych będzie można wznosić bez pozwolenia na budowę.

Zobacz wideo Materiały budowlane drastycznie podrożały. Czy do wysokich cen musimy się przyzwyczaić? [Q&A]

Nowe przepisy budowlane. Znika wymóg pozwolenia na budowę większych domów jednorodzinnych

Obowiązujące dotąd prawo wymagało od osób wznoszących domy o powierzchni większej niż 70 m kw. złożenia w urzędzie wniosku o pozwolenia na budowę. Jego rozpatrzenie mogło trwać do 65 dni. Wniosek mógł również spotkać się z odpowiedzią odmowną ze strony organu administracji architektoniczno-budowlanej. Przepisy te mają zostać zniesione, a pierwszym krokiem jest niedawna decyzja Sejmu.

"W praktyce oznacza to, że budowę takiego domu będzie można rozpocząć niemalże natychmiast po przesłaniu do urzędu prostego zgłoszenia oraz zawiadomieniu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych" - komunikował Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Ministerstwo podkreślił, że wciąż trzeba będzie ustanowić kierownika budowy i prowadzić dziennik budowy.

Zmiany w prawie budowlanym. Jaki dom można będzie postawić bez pozwolenia na budowę?

Budowa na podstawie zgłoszenia będzie dotyczyć nieruchomości spełniających określone wymagania. Wznoszona budowla musi być domem jednorodzinnym, maksymalnie dwukondygnacyjnym. Jej obszar oddziaływania musi również w całości mieścić się na działce lub działkach, na których została zaprojektowana. Koniecznym warunkiem będzie również odpowiednie przeznaczenie budynku. Budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora - czytamy w komunikacie. Brak pozwolenia nie dotyczy więc domów wznoszonych na potrzeby wynajmu lub sprzedaży.

Waldemar Buda ogłosił również, że ministerstwo udostępni obywatelom bezpłatne projekty domów o większych powierzchniach budowlanych. - Z mojej inicjatywy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego prowadzi konkurs architektoniczno-budowlany na projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 metrów kwadratowych - deklarował minister rozwoju i technologii. Projekty mają zostać wybrane i udostępnione przed końcem tego roku.

Zanim jednak obywatele przystąpią do budowania domów jednorodzinnych bez zezwolenia na budowę, nowe przepisy musi zaakceptować Senat i prezydent.

Więcej o: