Wzrośnie płaca minimalna. I srogo za to zapłacimy. Ujawniono wyliczenia

Przedsiębiorcy zapłacą miliardy złotych za podniesienie minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. Odczuje je także budżet państwa, a pensje wzrosną dwukrotnie.

"Wprowadzenie projektowanej zmiany zwiększy dochody z pracy osób otrzymujących wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, co przyczyni się również do poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych tych osób" - czytamy w projekcie rozporządzenia w sprawie przyszłorocznej płacy minimalnej, który rząd opublikował w piątek.  

Zobacz wideo Różnica w wyborach może być minimalna. „Żaden sztab nie powinien otwierać szampana"

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie dwukrotnie

Znajdujemy w nim potwierdzenie, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie dwukrotnie. Od 1 stycznia do 4242 zł, a od 1 lipca do 4300 zł. Z kolei minimalna stawka godzinowa wzrośnie kolejno do 27,70 zł oraz 28,10 zł. Gospodarstwa domowe mają na tych podwyżkach zyskać około 21,46 miliardów złotych dodatkowego dochodu. Jedni zyskują, ale drudzy stracą. 

Przedsiębiorcy obawiają się podwyżki pensji minimalnej

W ocenie skutków regulacji przedstawiono wyliczenia, z których wynika, że koszt tej podwyżki płacy dla małych i średnich firm wyniesie około 23,966 miliarda złotych rocznie, a dla dużych 6,776 miliarda złotych. Z tego powodu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przestrzega, że podwyżka ta może istotnie dotknąć najmniejsze przedsiębiorstwa. 

"Dla wielu będzie to ciężar nie do udźwignięcia. Szczególnie dla tych, którzy funkcjonują w mniej zamożnych regionach kraju. Będzie to oznaczać konieczność zamknięcia działalności przez liczne przedsiębiorstwa z powodu wzrostu kosztów. Inni będą starali się przerzucić te koszty na ceny produktów i usług, co w konsekwencji odczujemy wszyscy w postaci inflacji. Wzrost kosztów prowadzenia działalności zmusić może wiele firm do działania sprzecznego z przepisami. Przedsiębiorcy, mając w alternatywie zamknięcie swojej działalności, mogą przechodzić do szarej strefy" - wskazywano w apelu.  

Z kolei we wspominanym dokumencie rządowym oceniono, że podniesienie minimalnego wynagrodzenia za pracę, może podnieść koszty pracy na tyle, że niektórzy pracodawcy mogą zdecydować się na ograniczenia zatrudnienia, co może dotknąć przede wszystkim osoby o niskich kwalifikacjach. Ale podkreślono, że z drugiej strony wysokie koszty pracy mogą być bodźcem dla przedsiębiorców do inwestowania w automatyzację i innowacyjne rozwiązania, co przyczyni się do wzrostu produktywności, a sam wzrost minimalnej płacy może wpłynąć na konkurencyjność przedsiębiorstw.  

Budżet państwa również odczuje podwyżkę

Ponadto podniesienie płacy minimalnej spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa w 2024 r. o ok. 2 025,0 mln zł w skali roku. Wiąże się to z obowiązkiem finansowania przez państwo niektórych wynagrodzeń, składek i świadczeń, których wysokość relacjonowana jest do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.  

Więcej o: