Warunki dobre dla arbuzów, reszta walczy o przetrwanie. Upały niszczą uprawy

Upały, z jakimi się w ostatnim czasie mierzymy, stanowią duże wyzwanie dla rolników. Obecne temperatury - ekstremalne nawet dla warzyw ciepłolubnych - niszczą uprawy, co dla plantatorów oznacza straty finansowe, a dla klientów wyższe ceny. Które warzywa najgorzej znoszą upały?

Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, we wtorek padł rekord tegorocznej temperatury powietrza. 15 sierpnia w Ostrołęce odnotowano 35,7 stopni i był to najcieplejszy dzień w roku. Wysokie temperatury i susze stanowią duże wyzwanie dla rolników. 

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Uprawa warzyw a susze. Warunki dobre dla arbuzów. Reszta musi walczyć

W połowie lipca Paweł Myziak, wiceprezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP, mówił w rozmowie z RMF 24, że takie temperatury są ekstremalne nawet dla warzyw ciepłolubnych. - Papryka, bakłażany, cukinia czy sałaty mogą w pewnej części nadawać się do zniszczenia albo do sprzedaży w klasie drugiej. Jeśli chodzi o sałaty, może to dotyczyć nawet połowy upraw - tłumaczył i wskazał, że "warzywa takie jak papryka najlepiej czują się w temperaturze 25-29 stopni Celsjusza". - Każdy dodatkowy stopień pogarsza sytuację. W takich ekstremalnych warunkach, jakie mieliśmy ostatnio, świetnie rozwijają się właściwie tylko arbuzy i melony - podkreślił.

Jak podkreśla money.pl, upały mocno uderzyły też w uprawy kalafiora i ziemniaków, przez co ceny tych warzyw poszybowały w górę. - Obserwujemy zmniejszoną podaż i zwiększone ceny np. w przypadku kalafiora, który powinien kosztować 3-4 zł za sztukę, a kosztuje 5-6 zł - tłumaczył w rozmowie z portalem Maciej Kmera, przedstawiciel rynku rolno-spożywczego działającego w podwarszawskich Broniszach. Podkreślił także, że wśród warzyw, które nie najlepiej znoszą upały, są także ziemniaki.

Od jakiegoś czasu obserwujemy także znaczny wzrost cen warzyw korzeniowych. Jak podaje agrofakt.pl, od listopada ubiegłego roku, koszt umytej, zapakowanej w woreczki pietruszki wzrósł o niemal 130 proc. Z kolei cena selera w kwietniu 2023 roku była najwyższa od dziesięciu lat. Podobnie jest z marchewką czy burakami. Jeszcze do połowy lipca ceny tych produktów były najwyższe od lat. Aktualnie obserwujemy nieznaczne spadki, jednak wciąż są to wysokie kwoty. 

Mniejsze zbiory owoców, trudna sytuacja na rynku zbóż

Problemy nie ominęły producentów owoców. Według Głównego Urzędu Statystycznego owoców będzie mniej aż o 9 procent względem poprzedniego roku. Z kolei w lipcu dr  Jerzy Kozyra z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w rozmowie z Polskim Radiem Lublin tłumaczył, że "sytuacja jest bardzo zła generalnie w Polsce centralnej i północno-zachodniej, gdzie straty są szacowane nawet do 80 procent w poszczególnych powiatach". - Mówimy przede wszystkim o zbożach, o zbożach jarych i ozimych, które są teraz zbierane z pola - tłumaczył. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń straty, jakie łącznie poniosły wszystkie kraje Unii Europejskiej w wyniku zmian klimatu w ciągu ostatnich 40 lat, sięgnęły aż 487 mld euro. W naszym kraju jest to ok. 16 mld euro, przekazuje money.pl. 

***

Zmiany klimatu potęgują ekstremalne ulewy i susze. Ekstrema pogodowe - z jednej strony gwałtowne ulewy, z drugiej fale upałów - są wśród przewidywanych przez naukowców skutków zmian klimatu. O ile roczna suma opadów może się nie zmieniać, to inny będzie ich rozkład: wzrasta liczba opadów krótkotrwałych, o silnym natężeniu, powodujących podtopienia, a w dłuższych odstępach między nimi możliwe są susze. Ponadto gwałtowne opady nie przeciwdziałają wysychaniu tak dobrze, bo woda szybko spływa do cieków wodnych.

Więcej o: