Nawet kilka tysięcy złotych na montaż klimatyzacji. Z tych programów otrzymasz dofinansowanie

Nieustające fale upałów powoli stają się codziennością Polaków w całym kraju. Z tego powodu wielu z nas decyduje się na montaż klimatyzacji w swoim gospodarstwie domowym. Pomocne przy tym przedsięwzięciu mogą okazać się trzy programy rządowe. Podpowiadamy, jak z nich skorzystać, by otrzymać nawet kilka tysięcy złotych dofinansowania.

Rządowe programy dopłat do inwestycji w gospodarstwie domowym dot. m.in. fotowoltaiki, deszczówki czy wymiany pieca centralnego ogrzewania. Niewiele osób wie, że wśród nich znajdują się i takie, które pozwolą zaoszczędzić na montażu systemu klimatyzacji. Dzięki inicjatywom "Mój Prąd", "Moje Ciepło" i "Czyste powietrze" możemy otrzymać nawet kilka tys. zł na realizację tego typu przedsięwzięcia.

Zobacz wideo PiS pyta w referendum o wiek emerytalny. "Bezdennie głupie"

Jak uzyskać dofinansowanie klimatyzacji? Z pomocą przychodzi rządowy program "Mój Prąd"

Rządowy program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych "Mój Prąd" przewiduje do 4400 zł dopłaty na realizację montażu klimatyzacji, z ograniczeniem do maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych. To już piąta edycja programu, której budżet zamyka się tym razem w kwocie 1 355 000 tys. zł. Aby starać się o dopłatę, musimy zdecydować się na klimatyzator działający na zasadzie pompy ciepła powietrze-powietrze. Urządzenie powinno być też wyposażone w funkcję grzania. Szczegółowe informacje nt. programu znajdują się na jego stronie głównej.

"Moje Ciepło" również dla klimatyzacji? Jeśli spełnisz warunki, otrzymasz nawet 21 tys. zł

Innym sposobem na uzyskanie dotacji na zakup i montaż klimatyzacji jest program "Moje Ciepło". Bezzwrotne dofinansowanie uzyskane w jego ramach może wynieść od siedmiu do nawet 21 tys. zł. Nie może jednak przekroczyć 30 proc. kosztów kwalifikowanych. Wyjątek stanowią posiadacze Karty Dużej Rodziny, dla których limit podniesiono do 45 proc. Na ten cel przewidziano budżet wysokości do 600 000 000 zł. Program skierowany jest do posiadaczy domów o podwyższonym standardzie energetycznym. Oznacza to, że nasze roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na rzecz ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej może wynosić maksymalnie 55 kWh. O tym, jak ubiegać się o dofinansowanie, przeczytasz na oficjalnej stronie programu.

Trzy progi dotacji na klimatyzację. W ramach programu "Czyste Powietrze" nawet 11 tys. zł

Łagodniejszy pod względem wymagań, jakie musimy spełnić, jest program "Czyste Powietrze". Podstawę dla decyzji o wypłacie dotacji stanowi w tym przypadku wysokość dochodu w rodzinie. Podstawowy poziom dofinansowania zakłada kwotę do 4400 zł lub 40 proc. kosztów. W przypadku podwyższonego poziomu dofinansowania będzie to już maksymalnie 7 800 zł lub do 70 proc. kosztów. W ramach najwyższego poziomu mamy szansę otrzymać nawet 11 100 zł. Aby kwalifikować się do dopłaty, wybrane przez nas urządzenie musi posiadać efektywność energetyczną na poziomie minimum A+. Do zorientowania się w przysługującej ci dotacji, skorzystaj ze strony niskierachunki.pl.

Alternatywę dla programów rządowych stanowi ulga termomodernizacyjna. Możemy odliczyć wydatki poniesione na rzecz zakupu i montażu klimatyzacji od rocznego rozliczenia podatkowego pod warunkiem, że urządzenie posiada również opcję grzania.

Więcej o: