Chiny opanowało stosunkowo nowe zjawisko nazwane "klątwą 35-latka". Odnosi się ono do sytuacji m.in. na rynku pracy, gdzie pracodawcy zwalniają osoby powyżej 35. roku życia. Ludzie w tym wieku mają już także problem ze znalezieniem pracy i rozwijaniem swojej kariery zawodowej. Również oferty pracy zamieszczane na portalach społecznościowych i stronach rekrutacyjnych wykluczają kandydatów w wieku powyżej 35 lat - donosi stacja CNN.
Problem nie dotyczy tylko prywatnych firm. Również chiński rząd zdaje się wykluczać osoby w wieku powyżej 35 lat, ponieważ większość stanowisk w chińskiej służbie cywilnej jest dostępna przede wszystkim dla osób w wieku 18-35 lat. Na "klątwę 35-latka" zwracają uwagę naukowcy i urzędnicy.
W raporcie, który został opublikowany w 2022 r. przez państwową gazetę "People's Daily", profesor rządowej Szkoły Partii Centralnej, która kształci kadrę Chińskiej Partii Komunistycznej, określił klątwę jako "powszechne zjawisko na rynku pracy". Ocenił, że większość pracowników z 10-letnim doświadczeniem zostanie liderami lub kierownikami zespołów, jeśli mają odpowiednie umiejętności. Zdaniem profesora, nie chodzi tu o wiek, a o ocenę zdolności, które mogą być przydatne w karierze zawodowej.
Państwowa agencja Xinhua zaproponowała w tym roku wprowadzenie polityki faworyzującej pracowników powyżej 35. roku życia, wraz z pomocą finansową i przepisami przeciwdziałającymi ageizmowi, czyli dyskryminacji ze względu na wiek. Wskazała również na wyniki badań przeprowadzonych w 2022 r., z których wynika, że 54,1 proc. pracowników w wieku 35-39 lat obawia się utraty pracy, 70,7 proc. obawia się osłabienia swoich umiejętności, a aż 94,8 proc. odczuwa stres.
Według agencji Xinhua część firm uważa, że 35. rok życia oznacza przede wszystkim spadek zapału i energii do pracy. Zdaniem ekspertów, "klątwa 35-latka" może doprowadzić do marnowania talentów, zwiększyć niepokój pracowników i wywołać serię problemów gospodarczych i społecznych.