"Bezpieczny kredyt 2 proc." podniósł ceny nieruchomości. Wystarczyła sama zapowiedź programu

"Bezpieczny kredyt 2 proc." doprowadził do znacznego wzrostu cen na rynku nieruchomości jeszcze przed jego wprowadzeniem - dowodzi raport opublikowany przez Związek Banków Polskich (ZBP). Celem rządowego programu ma być ułatwienie obywatelom zakupu pierwszego mieszkania.

Od rozpoczęcia inicjatywy "Bezpieczny kredyt 2 procent" w lipcu tego roku banki odnotowały wysoką liczbę zgłoszeń do rządowego programu - informuje "Gazeta Wyborcza". "Bezpieczny kredyt" ma ułatwić ludziom do 45. roku życia zakup pierwszego mieszkania. Inicjatywa opiera się na dopłatach do kredytu mieszkaniowego z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, co ma obniżać ratę kredytu. W ciągu niecałych dwóch miesięcy złożono blisko 36 tys. wniosków o dofinansowanie. Na ten moment banki rozpatrzyły dokumenty i podpisały umowy wyłącznie z 3,9 tys. wnioskodawców.

Zobacz wideo Bezpieczny Kredyt 2% - dla kogo, ile można zyskać?

Jednocześnie odnotowane zostało wysokie zainteresowanie komercyjnymi kredytami hipotecznymi, których banki udzieliły w lipcu o ponad 29 proc. więcej niż w lipcu ubiegłego roku. Trend ten ma być symptomatyczny dla odnotowanego wzrostu cen mieszkań, który można było dostrzec po zapowiedzi programu rządowego. "Ci, którzy nie mieli szans na skorzystanie z tego programu, wyprzedzająco sięgali po komercyjny kredyt hipoteczny, chcąc zdążyć z wyborem mieszkania i zapłacić jeszcze w miarę rozsądną cenę" - tłumaczył dr Jacek Furga we wstępie do raportu ZBP.

"Bezpieczny kredyt 2 proc". ZBP potwierdza skok cen na rynku nieruchomości

Zgodnie z przewidywaniami analityków finansowych wprowadzenie programu "Bezpieczny kredyt" poskutkowało wzrostem cen na rynku nieruchomości. Wnioski opublikowane w raporcie ZBP z sierpnia wskazują, że ostrzeżenia były uzasadnione. Analiza wykazała bowiem, że już sama zapowiedź rządowej inicjatywy spowodowała podniesienie cen mieszkań.

W Warszawie od grudnia 2022 roku - kiedy zapowiedziany został program - ceny za metr kwadratowy w publikowanych ofertach sprzedaży nieruchomości wzrosły o 10 proc. Nieco wyższy wzrost odnotowano w Krakowie, gdzie średnia cena za metr kwadratowy podniosła się o blisko 11 proc. na rynku pierwotnym i niecałe 14 proc. na rynku wtórnym. Wzrost cen zauważyć można także w Gdańsku. W przeciągu sześciu miesięcy przeciętna cena wzrosła tam o osiem proc. na rynku wtórnym i pięć proc. na rynku pierwotnym.

Rząd celebruje zainteresowanie programem. ZBP: brak stabilności i konsekwencji działań

Liczba złożonych wniosków o dopłaty do kredytu przedstawiana jest przez rząd jako sukces. - Czynnikiem kreującym podaż jest popyt - tak działa rynek mieszkaniowy na całym świecie - komentował zainteresowanie państwowym programem w pierwszych dwóch miesiącach Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. - Dlatego sukces programu "Pierwsze mieszkanie" tak nas cieszy, bo oznacza to, że deweloperzy będą budowali więcej mieszkań, a większa konkurencja na rynku oznacza korzyści dla klientów.

Analitycy zachowują jednak sceptycyzm. "Należy podkreślić, że program 'Bezpieczny kredyt dwa procent' oznacza powrót rządu do myślenia o wspieraniu dążeń Polaków do własności mieszkaniowej po nieudanym eksperymencie z mieszkaniami na wynajem w ramach programu 'Mieszkanie Plus'" - pisał dr Jacek Furga we wstępie do raportu ZBP. "Niestety to kolejny dowód na brak stabilności i konsekwencji działań oraz brak analizy ich skutków" - podkreślał. 

Więcej o: