Urlop w 2024 roku może trwać o wiele dłużej. Jak odpowiednio wykorzystać dni wolne od pracy?

Odpowiednie rozplanowanie dni wolnych może sprawić, że święta, które wydarzą się w 2024 roku, nie miną tak szybko. Jak wydłużyć urlop, nie marnując ograniczonej liczby dni wolnych od pracy możliwych do wykorzystania?

Urlop może być dłuższy w 2024 roku za sprawą dni, które są ustawowo wolne od pracy. Wykorzystując odpowiednio okres odpoczynku, można zorganizować nawet 12-dniowy wyjazd. Aby to zrobić, należy przeanalizować kalendarz dni wolnych w przyszłym roku.

Zobacz wideo Festiwal Filmowy w Wenecji od kulis. Czerwony dywan i elegancja

Kalendarz świąt w 2024 roku. Te dni będą ustawowo wolne od pracy

Dni ustawowo wolne od pracy są czasem, kiedy pracownik nie musi wykonywać obowiązków służbowych w związku z określonym świętem. Czas wolny może być przeznaczony na odpoczynek, lub załatwienie spraw niewymagających udziału osób, które również tego dnia nie pracują. Kalendarz świąt w 2024 roku, które zapewnią wolne od pracy, prezentuje się następująco:

  • Styczeń: 1.01 (Nowy Rok) i 6.01 (Święto Trzech Króli);
  • Marzec: 31.03 (pierwszy dzień Wielkanocy);
  • Kwiecień: 1.04 (drugi dzień Wielkanocy);
  • Maj: 1.05 (Święto Pracy), 3.05 (Święto Konstytucji RP), 19.05 (Zielone Świątki), 30.05 (Boże Ciało);
  • Sierpień: 15.08 (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny);
  • Listopad: 1.11 (Wszystkich Świętych), 11.11 (Narodowe Święto Niepodległości);
  • Grudzień: 25.12 (pierwszy dzień Bożego Narodzenia), 26.12 (drugi dzień Bożego Narodzenia).

Urlop może być dłuższy. Jak odpowiednio rozplanować wolne dni od pracy?

Aby wydłużyć czas wolny, należy dobrać do wyżej wymienionych dat, dni z urlopu w pracy. Pozwoli to na zmniejszenie ich wykorzystania i dłuższy czas na regenerację sił. Urlop może być dłuższy jeżeli zgodnie z prawem poprosimy o dzień wolny w ramach rekompensaty za Święto Trzech Króli, ponieważ wypada w sobotę. Wybranie piątku 5 stycznia lub poniedziałku 8 stycznia pozwoli na trzydniowy urlop w styczniu.

Wzięcie urlopu w poniedziałek 29, wtorek 30 kwietnia i w czwartek 2 maja pozwoli wydłużyć majówkę, aby trwała 9 dni od 27.04 do 5.05. Natomiast jeśli pójdziemy na urlop 16 sierpnia w piątek, święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zapewni czterodniowy weekend. Jeżeli zawnioskujemy o pięciodniowy urlop między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem, praca w grudniu będzie krótsza o 12 dni.

Więcej o: