Ceny ropy będą trzycyfrowe? Goldman Sachs wskazuje na możliwy ruch grupy OPEC+

Ropa naftowa może znacznie podrożeć. Jej cena w przyszłym roku może być trzycyfrowa - ostrzega Goldman Sachs. Analitycy banku wskazują na możliwy ruch ze strony grupy OPEC+.
Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw? Czy jest szansa na obniżki? Pytamy Urszulę Cieślak

Amerykański bank inwestycyjny przedstawił nową prognozę dotyczącą wzrostu cen ropy naftowej. Według Goldman Sachs, ropa typu Brent (europejska) w grudniu 2024 roku będzie kosztować 107 dolarów za baryłkę - podaje CNN, powołując się na raport banku. Wcześniej Goldman Sachs oceniał, że pod koniec 2024 roku ropa Brent będzie po 86 dolarów za baryłkę. Skąd ta zmiana w prognozach?

Goldman Sachs przedstawił nową prognozę. Ropa naftowa będzie jeszcze droższa?

Bank inwestycyjny zwrócił uwagę na niedawną decyzję Arabii Saudyjskiej o utrzymaniu dobrowolnych cięć wydobycia ropy naftowej do końca tego roku. Założył scenariusz, w którym grupa OPEC+ utrzyma tegoroczne cięcia aż do końca 2024 roku, a Arabia Saudyjska stopniowo zwiększałaby produkcję. W takim scenariuszu, według analityków Goldman Sachs, ropa typu Brent pod koniec 2024 roku może mieć cenę trzycyfrową.

W raporcie bank inwestycyjny wskazał, że w odpowiedzi na decyzję Rosji i Arabii Saudyjskiej w sprawie ropy, Stany Zjednoczone mogą podjąć ruchy, aby obniżyć ceny tego surowca. Goldman Sachs wskazał, że grupa OPEC+ zdaje sobie sprawę z tego, jak duże "polityczne znaczenie" ma dla USA cena benzyny. Tak się składa, że prognozowany wzrost ceny ropy będzie zbiegał się w czasie z amerykańskimi wyborami prezydenckimi, które odbędą się 5 listopada 2024 roku. Joe Biden będzie ubiegał się o reelekcję

Ceny ropy naftowej w górę

Ropa typu Brent kosztuje w czwartek 7 września ok. 90 dolarów za baryłkę i jest obecnie najdroższa od listopada 2022 roku. W ciągu tygodnia podrożała o około pięć dolarów. Z kolei ropa WTI (amerykańska) kosztuje dziś 87 dolarów za baryłkę.

Więcej o: