Rachunki niższe o 12 proc. Te warunki trzeba spełnić, by skorzystać ze wstecznej obniżki cen prądu

19 września weszło w życie rozporządzenie o wstecznej obniżce cen prądu. Określa ono warunki, które muszą spełnić odbiorcy energii elektrycznej, aby ich rachunki były niższe o ok. 12 proc. Minister klimatu i środowiska powiedziała o nowych sposobach rozliczeń, które w związku z przepisami wprowadzanymi przez rząd będą obowiązywać dostawców energii.

11 września zostało opublikowane rozporządzenie wprowadzające wsteczną obniżkę cen prądu, o czym pisaliśmy. 18 września nowe przepisy weszły w życie. Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa wyjaśniła, jakie zmiany czekają dostawców oraz odbiorców energii elektrycznej. Wiadomo już, kto będzie mógł zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 163 [zawiera moduł sponsorowany] (20.09)

Wsteczna obniżka cen prądu. Rząd wskazał warunki, które trzeba spełnić, by płacić 12 proc. mniej

Ministerka klimatu i środowiska powiedziała, że rozporządzenie zobowiązuje dostawców energii elektrycznej do stosowania nowego sposobu rozliczeń z klientami. Zmiany mają zachęcać odbiorców do oszczędności. - Wartość rachunku dla gospodarstw domowych, które spełnią jeden z wymienionych w rozporządzeniu warunków, zostanie obniżona o 12 proc. wstecznie od początku 2023 r. Oznacza to, że odbiorcy energii będą mogli uzyskać obniżkę należności w kwocie ok. 120 zł. Jest to roczna kwota oszczędności dla odbiorcy w gospodarstwie domowym - powiedziała Anna Moskwa cytowana przez portal bankier.pl za PAP.

Wymienione w rozporządzeniu warunki, których spełnienie pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd, to:

  • zmniejszenie o pięć procent zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.;
  • potwierdzenie poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy energii elektrycznej;
  • wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT, drogą elektroniczną;
  • wyrażenie zgody na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach przez niego świadczonych;
  • bycie prosumentem lub złożenie oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia.

Niższe rachunki za prąd. Rząd zamierza wydać 100 mld zł "w odpowiedzi na kryzys energetyczny i wojnę"

Anna Moskwa powiedziała, że wprowadzenie wstecznej obniżki cen prądu to jeden ze sposobów rządu na przeciwdziałanie kryzysowi energetycznemu. - W odpowiedzi na kryzys energetyczny i wojnę wywołaną przez Rosję na działania osłonowe dla obywateli w latach 2022-2023 wydamy w sumie blisko 100 mld zł. Rozporządzenie ws. dodatkowej obniżki cen to dodatkowe zabezpieczenie osłonowe przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej dla polskich rodzin. Zmiany pozytywnie wpłyną także na kształtowanie polityki konsumenckiej przez przedsiębiorstwa energetyczne - stwierdziła minister klimatu i środowiska.

Więcej o: