Do Warszawy przeniesie się częściowo jedna z agend ONZ. MSZ mówi o zyskach polskich firm

Do Polski trafi komórka UNOPS, czyli Biura Narodów Zjednoczonych ds. Obsługi Projektów. W Nowym Jorku, na marginesie spotkania Zgromadzenia Ogólnego ONZ, umowę w tej sprawie podpisali minister Zbigniew Rau oraz Jorge Moreira da Silva, dyrektor wykonawczy UNOPS.

Do Warszawy przenosi się częściowo jedna z agend ONZ. Przedstawicielstwo w naszym kraju otworzy UNOPS, komórka, która odpowiada za zarządzanie projektami, finansami oraz budowę infrastruktury. Przedstawicielstwo będzie kierować przyszłą odbudową Ukrainy po zakończeniu wojny z Rosją.

Zobacz wideo Jak to możliwe, że Polska cierpi i na nadpodaż, i na niedobór węgla jednocześnie?

ONZ przenosi część jednej agendy do Polski

Umowę w tej sprawie podpisali w Nowym Jorku przedstawiciele polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz ONZ. Do Warszawy przeniesiona zostanie część personelu Narodów Zjednoczonych z Kopenhagi.

- Jestem przekonany, że obecność UNOPS w Warszawie wzmocni naszą współpracę z ONZ, przyczyni się do poszerzenia zakresu tej współpracy i doda jej nowej energii. Jednocześnie zwiększy rodzinę przedstawicielstw ONZ w Polsce - powiedział minister Rau.

MSZ liczy na korzyści gospodarcze. Biuro ma przyczynić się do zwiększenia udziału polskich firm w projektach ONZ - a już teraz wiele krajowych przedsiębiorstw zgłasza zainteresowanie pracami w ramach przyszłej odbudowy Ukrainy. Jak zaznacza MSZ, Biuro będzie mogło wspierać je w zakresie finansowania i ubezpieczenia. UNOPS może także pomóc w wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy polskich firm, między innymi w zakresie zielonej transformacji, infrastruktury energetycznej, transportowej i wodno-kanalizacyjnej. 

Wsparcie polskich firm w projektach odbudowy Ukrainy

W podobnym tonie wypowiedział się w Nowym Jorku doradca prezydenta Andrzeja Dudy minister Marcin Przydacz. - Mamy nadzieję, że w tych przetargach polskie przedsiębiorstwa będą brały udział, aby móc maksymalizować zyski poprzez współpracę z ONZ - stwierdził. 

"W perspektywie średnio- i długoterminowej obecność UNOPS w Polsce powinna przysłużyć się dalszemu wzrostowi liczby i wartości kontraktów uzyskiwanych przez polskie firmy od ONZ. Zgodnie z danymi za 2022 r., polskie firmy otrzymały w 2022 r. ze strony organizacji systemu Narodów Zjednoczonych zamówienia w wysokości 71,71 mln USD, co oznacza niemal 15-krotny wzrost w stosunku do poprzedniego roku (4,86 mln USD)" - czytamy w komunikacie MSZ. 

Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę wiele agend ONZ zwiększyło swoją obecność w Polsce. To właśnie przez Polskę wiedzie teraz główny szlak dostaw broni oraz innej pomocy na Ukrainę. Wiele organizacji międzynarodowych właśnie z Polski prowadzi teraz akcje pomocowe dla Ukraińców.

Więcej o: