Z podróży poślubnej w ręce KAS i CBA. 11 osób zatrzymanych za przestępstwa podatkowe

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wraz z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym (CBA) z delegatury w Krakowie rozbiły grupę przestępczą, która zajmowała się oszustwami podatkowymi. Zatrzymano 11 osób. Zdaniem śledczych niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Na terenie Wielkopolski zatrzymano 10 osób w związku z oszustwami podatkowymi. 11. osobę zatrzymano na lotnisku Chopina w Warszawie - wracała z podróży poślubnej z wyspy Kos - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Zobacz wideo Anna Szelągowska: Nie ma możliwości, by mieszkania były tańsze.

11 osób zatrzymanych w związku z oszustwami podatkowymi i praniem brudnych pieniędzy

Do zatrzymania podejrzanych doszło dzięki współpracy KAS i CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. To nowy wątek w sprawie prowadzonej od stycznia 2023 roku. Funkcjonariusze KAS i CBA przeszukali kilkadziesiąt miejsc związanych z procederem wystawiania i wprowadzania do obrotu pustych faktur VAT. Zatrzymali 11 osób, w tym jedną osobę przy udziale Straży Granicznej na lotnisku Chopina w Warszawie. Funkcjonariusze przejęli dokumentację księgową.

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie m.in. zarzuty wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami, prania pieniędzy oraz tzw. zbrodni VAT-owskiej. Prokurator objął podejrzanych dozorem policyjnym, zakazem opuszczania kraju oraz poręczeniem majątkowym w wysokości 580 tys. zł.

Do tej pory zarzuty w sprawie postawiono 24 osobom. Cztery z nich na wniosek prokuratury zostały aresztowane. Wobec pozostałych zastosowano m.in. poręczenie majątkowe na łączną kwotę około 810 tys. zł. Zablokowano również około 365 tys., na rachunkach bankowych. Zabezpieczono też około 11,5 mln zł mienia an poczet kar i grzywien - poinformowała PAP.

Przez pięć lat wystawiali puste faktury VAT

Grupa przestępcza działała w latach 2017-2022 i utworzyła sieć firm, które wystawiały puste faktury. Dokumentowały m.in. fikcyjny handel stalą i materiałami budowlanymi oraz sprzedaż usług. Dokumentowane transakcje były zależne od profilu działalności podatnika, który korzystał z fałszywych dokumentów.

Wartość wystawionych pustych faktur VAT to prawie 121 milionów złotych. Pieniądze z przestępczej działalności były transferowane pomiędzy różnymi rachunkami bankowymi. Miało to ukryć ich pochodzenie. Skarb Państwa miał stracić w wyniku procederu łącznie około 57 mln złotych.

Więcej o: