Azoty kontra Orlen, Obajtek tego się nie spodziewał. I reaguje: Jesteśmy gotowi

Grupa Azoty podjęła w poniedziałek uchwałę, by wstrzymać proces sprzedaży Zakładów Azotowych "Puławy" Orlenowi. Dziś zareagował na to prezes płockiego giganta, Daniel Obajtek.

"Decyzja Zarządu Grupy Azoty o wstrzymaniu sprzedaży Zakładów Azotowych "Puławy" nie służy stabilizacji ich sytuacji finansowej oraz rynkowi nawozowemu, którego plany konsolidacji sięgają jeszcze ubiegłego wieku. Słuszność konsolidacji pokazuje choćby dobra sytuacja Anwilu. Grupa ORLEN wciąż jest gotowa na przejęcie Puław" - napisał Daniel Obajtek na platformie X. 

Zobacz wideo "Arabia zapłaciła za Rafinerię Gdańską dwa razy mniej, niż za Ronaldo". Tusk skrytykował działania Obajtka i rządu

Daniel Obajtek dostał kosza

W czerwcu szef Orlenu poinformował w Puławach, że jego firma jest zainteresowana przejęciem Grupy Azoty Puławy. Podpisano list intencyjny, a kierowana przez niego firma rozpoczęła audyt puławskiego zakładu. - Rozpoczynamy badanie spółki, ale to nie jest trudny proces, myślę, że w ciągu pół roku jesteśmy w stanie go zamknąć - mówił wówczas Obajtek. Tymczasem w poniedziałek niespodziewanie Grupa Azoty wydała komunikat, w którym poinformowano, że firma rozpocznie rozmowy z Orlenem, które mają zakończyć negocjacje w sprawie sprzedaży Zakładów Azotowych "Puławy". 

Zarząd Azotów zmuszany do transakcji przez PiS?

Decyzja o wstrzymaniu transakcji z Orlenem nastąpiła po opracowaniu m.in. koncepcji budowy wartości Grupy Azoty, którą przygotował niezależny doradca z "renomowanej firmy". Na podstawie jego analizy zarząd uznał, że sprzedaż Zakładów Azotowych "Puławy" jest "niezasadna".

- Zakończone przez zewnętrzną firmę doradczą analizy, uwzględniające uwarunkowania rynkowe i płynące z nich jednoznaczne rekomendacje o charakterze strategicznym, nie dają podstaw do kontynuowania rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji Grupy Azoty Puławy przez Orlen - wyjaśniał Marek Wadowski, wiceprezes Grupy Azoty. 

Z nieoficjalnych informacji Business Insidera wynika, że "zarząd Azotów nigdy nie chciał sprzedawać Puław Orlenowi, ale był do tego zmuszany przez PiS". 

Więcej o: