Ustawa antyterrorystyczna weszła w życie. Daje ci trzy tygodnie na ten ruch

Robert Kędzierski
Wszyscy, którzy zamierzają kupić w najbliższym czasie jakąkolwiek kartę SIM powinni wiedzieć, że w Polsce zmienia się prawo. Za trzy tygodnie zakupy nie będą już banalnie proste.

Dziś chcąc kupić kartę SIM wystarczy odwiedzić dowolny sklep, kiosk, stację benzynową i wskazać operatora. Czasy pełnej swobody przy zakupie kart przechodzą jednak do przeszłości.

Zakup z dowodem

Zgodnie z nową ustawą antyterrorystyczną, która właśnie weszła w życie, już za trzy tygodnie, od 25 lipca, przy zakupie karty trzeba będzie okazać dokument tożsamości. A sprzedawca będzie musiał nasze dane spisać i przekazać do operatora. Formularz, zawierający komplet naszych danych osobowych, będziemy musieli podpisać w momencie zakupu. 

Kupiłeś? Zarejestruj

Nieco więcej czasu ustawodawca pozostawia tym, którzy już posiadają niezarejestrowane karty SIM. Obywatele mają czas do 1 lutego, by przekazać operatorom komórkowym swoje dane dotyczące już działających numerów. Jeśli tego nie zrobią, ich karty zostaną dezaktywowane. 

Co się zmieni na lepsze?

Nowa ustawa ma też swoje pozytywne strony. Konieczność rejestracji danych kupującego skróci bowiem czas przeniesienia numeru. Dziś, zanim przejdziemy z jednej sieci do drugiej, musimy odwiedzić salon i podać swoje dane. Dopiero wtedy nowy operator może przejąć nasz numer. Nowe regulacje prawne sprawią, że już w momencie zakupu nasza karta SIM będzie gotowa do przeniesienia. 

Karty prepaid w Polsce (stan na koniec 2015r.)Karty prepaid w Polsce (stan na koniec 2015r.) Fot. za telepolis.pl

Zmieniające się przepisy mogą też przynieść korzyść użytkownikom, bo konieczność rejestracji kart wymusza działanie operatorów komórkowych. Zależy im, by jak najmniej kart okazało się "martwymi". A ponieważ w interesie operatora jest, by tych klientów było jak najwięcej, to już zaczynają kusić różnego rodzaju bonusami za rejestrację. Im bliżej końca roku, tym takich promocji będzie więcej. 

Co zmieni się na gorsze?

Karty SIM są też wykorzystywane w różnego rodzaju urządzeniach, automatach. Może się zatem zdarzyć, że właściciel takiego urządzenia zapomni o rejestracji karty SIM, a ta przestanie działać z początkiem przyszłego roku. 

Największe niebezpieczeństwo dla użytkownika to utrata numeru telefonu. Dlatego już dziś warto pomyśleć o tym, by zarejestrować kartę SIM - szczególnie, jeśli należy ona do dziecka lub osoby starszej. 

WIDEO: "Jeśli służby naruszą nasze prawa, nie dowiemy się o tym"

Więcej o:
Komentarze (165)
Ustawa antyterrorystyczna weszła w życie. Daje ci trzy tygodnie na ten ruch
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 50 razy 44

  A co jeśli ktoś kupi kartę w kraju, w którym nie muszą być rejestrowane? Że drożej? No i co, gdybym był przestępcą, wliczyłbym to w koszt "działalności". Ergo: wcale nie chodzi o przestępców.

 • rasta-mw

  Oceniono 45 razy 39

  "Dobra zmiana" tylko czemu wychodzi na gorsze? Mam wrażenie, że terrorystą jest nikt inny jak nasi rządzący, to ich powinniśmy się obawiać.

 • piotr.grd

  Oceniono 34 razy 28

  Cytat: "Dlatego już dziś warto pomyśleć o tym, by zarejestrować kartę SIM"

  O nie. Już wczoraj, a dziś najpóźniej (bo jutro będzie już za późno), należy dać wszystkim rządzącym - tak w Polsce jak i na całym świecie - do zrozumienia, że to zmierza zbyt daleko. Bezpieczeństwo bezpieczeństwem (choć to "usprawiedliwienie" dla coraz bardziej restrykcyjnego prawa jest dość często naciągane lub po prostu naiwne), ale jak tak dalej pójdzie, to za lat 10 lub 20 (w czarnym scenariuszu) czy 50 lub 100 najpóźniej (w tym bardziej prawdopodobnym), po kolejnych dziesięciu czy dwudziestu podobnych, idących coraz dalej, ustawach, regulacjach, nakazach i zakazach, pożegnamy się z prywatnością zupełnie. Chcecie tego? Ja nie. I wnukom i prawnukom też takiego życia nie życzę.

 • java3

  Oceniono 10 razy 10

  Nasz kochany rząd zapomniał o jednym - co się stanie z naszymi danym osobowymi (nr DO, Pesel, adres) które trafią do rąk każdego sprzedawcy??...
  Jaką mam gwarancję że ktoś nie przehandluje moich danych, a potem zostanę z kilkunastoma nie swoimi kredytami na głowie??...

 • walkerer

  Oceniono 8 razy 8

  We Francji też jest coś takiego i za przeproszeniem G***O to dało, bomby itak wybuchły, więc to jest tylko chwyt pisu na dane osobowe polaków... Żenada

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 10 razy 8

  Ta ustawa nie ma na celu zwalczania terrorystów. Oni takich idiotów jak ci, którzy głosowali za tą ustawą mogą "posuwać" na śniadanie. Tu chodzi o totalną inwigilację. O taki stan wojenny bez ogłaszania go. Szambo wylewające się z PiSuaru już przygotowuje się, by nigdy nie oddać "wadzy"! PiSuar wzoruje się na uwielbianych przez siebie nauczycielach - Bolszewikach!!!

 • eskulapp

  Oceniono 10 razy 8

  Co za idiota to w ogóle wymyślił? Ja osobiście kupuję co miesiąc nowy SIM z internetem, bo nie opłaca się starych doładowywać i mam stać 10 minut zamiast kilku sekund, żeby moje dane spisał jakiś sprzedawca. Co się stanie z tymi danymi? Chyba pora wyrobić sobie "kolekcjonerski" dowód osobisty na allegro. A jeśli chodzi o zamachy, to jak na razie było ich całe zero, a kart SIM jest kilkadziesiąt milionów. Kogoś mocno pogięło w tym kraju.

 • Kris Sliwka

  Oceniono 7 razy 7

  tak już widzę jak terroryści srają w gacie ze strachu że nie pogadają i nie zaplanują zamachów... półświatek też ...... bo to takie trudne wziąć pierwszego z brzegu menelika i za winko kazać mu zarejestrować na siebie np: 50 kart sim...... takie numery były już ćwiczone jak wchodziła telefonia komórkowa do tego kraju - wtedy chłopaki brali na żuli tel z abonamentem i tak działał 2 mieś zanim nie odłączyli.... no ale zawsze można stwierdzić , że ograniczamy prawa bo terroryści, a nie to że chcemy trzymać wszystkich w kraju krótko za pysk i wiedzieć KTO co myśli i mówi.. polecam 1984 Orwella widać skąd są czerpane wzorce.........

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 5 razy 5

  to jest ustawa PIS

  to PIS ma takie pomysły

  pisze dla przypomnienia, bo juz paru debili twierdzi ze to wina Unii (albo Tuska)

  nie to tylko PIS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX