Elon Musk nie ma wątpliwości. "Nasze panele słoneczne będą tańsze od tradycyjnego dachu"

Daniel Maikowski
Udziałowcy Tesla Motors wyrazili zgodę na przejęcie firmy SolarCity. Oznacza to, że wkrótce Tesla będzie zajmować się nie tylko produkcją elektrycznych samochodów, ale również paneli solarnych oraz innych rozwiązań z zakresu energetyki słonecznej.

Elon Musk nie ukrywał swojego zadowolenia z decyzji udziałowców Tesli. Nic dziwnego. Musk był jednym z głównych inwestorów SolarCity. Zasiadł również w zarządzie spółki, a niecały miesiąc temu zaprezentował projekt paneli słonecznych, które wyglądają jak zwykłe dachówki i mogą służyć do zasilania całego domu

Wiemy już, że po przejęciu SolarCity przez Teslę Motors, panele solarne będą produkowane przez Panasonica w fabryce w Buffalo. Choć ich dokładna cena nie jest znana, to jednak sam Elon Musk sugeruje, że będzie ona zaskakująco niska.

W czwartek CEO Tesli stwierdził nawet, że wyprodukowanie i instalacja solarnego dachu będzie kosztować mniej niż kupno zwykłego dachu. Nawet, jeśli w naszych kalkulacjach nie uwzględnimy oszczędności związanych z pozyskaną energią słoneczną. „Elektryczność jest tu tylko bonusem” – chwalił się Elon Musk.

Tańszy nie znaczy tani

Bloomberg podkreśla, że jeśli słowa Elona Muska okażą się zgodne z prawdą, to możemy być świadkami prawdziwego przełomu w dziedzinie energetyki słonecznej.

Panele Tesli są wykonane z teksturowanego szkła i niezwykle trudno jest odróżnić od tradycyjnych dachówek wysokiej jakości, które są dziś stosowane w budownictwie.

"Wybór przed którym staniesz jest więc prosty: Czy chcesz mieć dach, który wygląda lepiej od tradycyjnego dachu, jest dwukrotnie trwalszy, tańszy - a przy okazji - generować elektryczność? - wylicza Elon Musk. 

Eksperci zwracają uwagę, że solarny dach Muska wcale nie musi być tani, a wiele zależy tu od wybranego punktu odniesienia. Wykonane z terakoty dachy, na których wzorowane są panele Tesli, to jedne z najdroższych tego typu rozwiązań dostępnych na rynku, które kosztują nawet 20 raz więcej niż zwykłe asfaltowe pokrycia.

Więcej o: