Zakrzywiony ekran w obu wersjach, brak ramek i Bluetooth 5.0? Jaki będzie Samsung Galaxy S8?

Wiemy już całkiem sporo na temat nowego flagowca koreańskiej firmy - Galaxy S8. Jaki będzie nowy telefon od Samsunga? Najciekawsze informacje zebraliśmy w jednym miejscu.

Samsung Galaxy S8, nowy flagowiec Koreańczyków ma mieć premierę już pod koniec lutego, podczas targów MWC 2017 w Barcelonie. Wiemy już całkiem sporo i nawet jeśli tylko część z tych informacji się potwierdzi flagowiec Samsunga bardzie bardzo interesującą propozycją.

Ekran

Sugeruje się, że Galaxy S8 będzie dostępny w dwóch wersjach z ekranami o różnej wielkości. Jedna z nich miałaby zostać wyposażona w ekran o przekątnej 5,7 cala, a druga w aż 6,2 calowy wyświetlacz (w rozdzielczości QHD,a nie 4K jak sugerowano wcześniej).

Mielibyśmy więc do czynienia ze sporych rozmiarów ekranami, jednak same telefony powinny pozostać w akceptowalnych wymiarach. To za sprawą lepszego wykorzystania miejsca na przednim panelu telefonu. Niektórzy sugerują wręcz całkowite pozbycie się ramek. To jednak wydaje się mało prawdopodobne.

Czy to koniec smartfonów z dopiskiem "Edge" w nazwie?

Być może. Serwis The Korea Herald (i inne źródła) twierdzi, że Samsung zastanawia się nad zaprzestaniem produkcji płaskich ekranów dla swoich flagowych urządzeń. To oznacza, że S8 może być dostępny tylko w wersji z zagiętym ekranem.

Cała przygoda z zakrzywionymi ekranami (które wyróżniają Samsunga na bardzo zatłoczonym rynku smartfonów) rozpoczęła się pod koniec 2014 roku, gdy Samsung zaprezentował Galaxy Note Edge. Wyświetlacz zakrzywiony był tylko z jednej strony, a opnie na temat tego rozwiązania były podzielone. Zakrzywienie ekranu postrzegano wtedy raczej jako ciekawostkę, która nigdy nie zostanie spopularyzowana.

Nieco później Galaxy S7 Edge z obustronnie zakrzywionym ekranem odniósł jednak duży sukces, a koreańska firma zdecydowała się na wypuszczenie Note 7 tylko w wersji z zagiętym wyświetlaczem. Możliwe, że podobnie stanie się w przypadku nowego flagowca linii "S".

Samsung Galaxy Note EdgeSamsung Galaxy Note Edge fot. Paweł Płaza

Czytnik linii papilarnych pod ekranem i brak przycisku Home

Znaczne zmniejszenie ramek wokół wyświetlacza może wymusić na Samsungu pozbycie się przycisku Home. Tym samym Samsung miałby pretekst do zastosowania optycznego czytnika linii papilarnych umieszczonego pod ekranem. Nad takim rozwiązaniem pracuje już Apple i możliwe, że wykorzysta je w nowych iPhone'ach.

Bluetooth

Niedawno swoją premierę miał Bluetooth w wersji 5.0, o czym informowaliśmy was kilka dni temu. Bardzo możliwe, że Galaxy S8 będzie pierwszym smartfonem na rynku obsługującym nowa wersje tego standardu. Dzięki temu transfer danych będzie przebiegał dwa razy szybciej, a zasięg będzie czterokrotnie większy.

Może być tego więcej

W dalszym ciągu niewiele wiadomo o możliwym zastosowaniu podwójnego aparatu. Obecnie coraz więcej producentów decyduje się na taki krok, jednak Samsung do tej pory nie nie skorzystał z technologii łączenia danych z dwóch matryc. Być może zmieni się to własnie w Galaxy S8.

Możliwe także, że Samsung zdecyduje się na rozwijanie skanera tęczówki oka znanego już z Note 7. W galaktycznym notatniku to rozwiązanie działało raczej średnio wydajnie, dlatego Koreańczycy (o ile tylko nie porzucą tego pomysłu) mają jeszcze nad czym popracować.

Premiera Galaxy S8 ma mieć miejsce już za nieco ponad dwa miesiące w Barcelonie. Być może nowy smartfon Samsunga faktycznie zaskoczy swoją innowacyjnością. W końcu koreański producent bardzo chętnie zatrze przykry ślad po nieudanym modelu Note 7.

Więcej o: