Niezwykła technologia. Roboty wydrukują duży budynek w zaledwie 14 godzin

Zainstalowany w USA duży zespół robotów jest w stanie wydrukować budynek w ciągu 14 godzin. W przyszłości może być wykorzystany na Antarktydzie, Księżycu czy Marsie.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology stworzyli zespół robotów, który zbudował podstawową konstrukcję budynku w niespełna 14 godzin. Struktura o kształcie kopuły ma średnicę 15 metrów i wysokość 3,6 metra.

Zespół robotów nazwany przez twórców "platformą budownictwa cyfrowego" ma być samowystarczalny, ale wymaga od ludzi monitorowania go ze względów bezpieczeństwa. Może być zasilany panelami słonecznymi.

Zdaniem naukowców, wykorzystana technologia pozwoli na szybsze, tańsze i bardziej elastyczne budownictwo, niż w przypadku tradycyjnych metod. W przeciwieństwie do innych systemów drukowania 3D, ich mobilna konstrukcja może tworzyć przedmioty o dowolnej wielkości.

Na Księżycu i Marsie

Naukowcy z MIT chcą wykorzystać instalację w krajach rozwijających się czy na obszarach klęski żywiołowej, które dotknęło na przykład trzęsienie ziemi. Wydrukowane w technologii 3D domy miałyby zapewnić ludziom szybkie schronienie. Może to zająć od pięciu do dziesięciu lat.

W odleglejszej przyszłości system ma pracować w takich miejscach jak Antarktyda, Księżyc lub Mars, tworząc budynki z lokalnych materiałów, typu lód czy księżycowy pył. W opinii współautora pomysłu Stevena Keatinga, technologia taka może być gotowa za 50 lat lub wcześniej.

Dynamiczny rozwój druku 3D

W ostatnich latach przemysł drukowania 3D rośnie w siłę. W lutym firma Apis Cor ogłosiła, że wybudowała w Rosji dom o powierzchni 37 metrów kwadratowych, używając do tego robota do druku 3D i materiałów o wartości około 10 tysięcy dolarów. W 2015 r. firma Oak Ridge National Laboratory 3D wydrukowała mobilny dom, a rok wcześniej w Minnesocie został w ten sposób postawiony ogrodowy, miniaturowy zamek.

***

Więcej o: