Wyniki finansowe Huawei za pierwsze półrocze. Producent szturmem zdobywa serca Polaków

Po pierwszych sześciu miesiącach tego roku chiński producent smartfonów ma sporo powodów do entuzjazmu. Zainteresowanie telefonami marki rośnie i to nie tylko w Polsce. Przychody całej firmy rosną jednak w żółwim tempie.

Według ostatniego raportu finansowego w pierwszym półroczu na rynek trafiło 73,01 mln smartfonów Huawei (wzrost o 20,6 proc. rok do roku). Przychód ze sprzedaży w sektorze konsumenckim (smartfony, tablety, notebooki oraz inna elektronika użytkowa) w stosunku do pierwszej połowy 2016 roku podskoczył o 36,2 proc. do poziomu 105,4 mld juanów (15,65 mld dol.).

Stopniowo rośnie udział Huawei w globalnym rynku smartfonów. Według danych IDC z pierwszego kwartału 2017 roku chiński producent dobił do poziomu 9,8 proc (wzrost o 1,4 proc.) w porównaniu do Q1 2016. W samej Europie wzrost dostaw smartfonów na rynek w pierwszych sześciu miesiącach tego roku zatrzymał się na poziomie 18 proc. (rok do roku).

Wzrost dostaw smartfonów Huawei w EuropieWzrost dostaw smartfonów Huawei w Europie fot. Sebastian Górski

Na wielu rynkach (w tym również w naszym kraju) zaobserwowano wzrost udziału smartfonów z wyższej półki cenowej (500 dol). W maju 2016 roku w Polsce było to raptem 6,6 proc. Maj 2017 przyniósł już 12,8 proc. udziału. Przy tej okazji Huawei pochwalił się wynikami dostaw i sprzedaży poszczególnych serii. W 28 dni od premiery Honor 9 w rękach klientów znalazło się ponad milion sztuk.

Wzrost udziału w rynku smartfonów z półki cenowej 500 dol.Wzrost udziału w rynku smartfonów z półki cenowej 500 dol. fot. Sebastian Górski

Dostawy bardziej budżetowych serii Nova 2 i Nova 2 Plus również osiągnęły ten poziom w pierwszym miesiącu od debiutu. Flagowce Huawei P10 i P10 Plus mogą się pochwalić przekroczeniem bariery 6,5 mln egzemplarzy dostarczonych dystrybutorom, zaś Mate 9 i Mate 9 Pro - ponad 8,5 mln.

Czytaj też: Piękny flagowiec za mniejsze pieniądze. Honor 9 debiutuje w Europie [PIERWSZE WRAŻENIA]

Łączne przychody Huawei ze wszystkich gałęzi działalności (biznesowa, konsumencka oraz telekomunikacyjna) nie rosną jednak dostatecznie szybko. W zasadzie to rosną najwolniej od 4 lat. Pierwsze półrocze przyniosło pod tym względem jedynie 15 proc. więcej.

Chcesz nagrać wideo z idealnym dźwiękiem? Mamy na to sposób

Więcej o: