Użytkownicy Windows XP muszą się spieszyć. Już w przyszłym roku tracą wsparcie kluczowej aplikacji

Robert Kędzierski
Za niewiele ponad pół roku Mozilla przestanie wydawać łatki bezpieczeństwa dla Firefoxa dla Windows Xp i Visty. Użytkownicy tych systemów są zachęcani, by przesiąść się na bezpieczniejszą wersję Windows.

Mozilla ogłosiła dziś, że w czerwcu 2018 roku kończy wsparcie dla Firefoxa 52 - ostatniej wersji przeglądarki dostępnej dla użytkowników Windows XP i Windows Vista. Aktualizacje wydawane będą więc nieco dłużej, niż pierwotnie zapowiadano. W marcu  Mozilla zapowiadała, że wsparcie dla obu platform i aktualizacje  bezpieczeństwa będą wydawane przez rok.

Mozilla Firefox 52Mozilla Firefox 52 źródło: zrzut ekranowy

Firefox to jedna z ostatnich przeglądarek wspierających stare wersje Windows. Użytkownicy Windows XP i Visty zostali już dawno wykluczeni z możliwości używania najnowszych wersji Google Chrome. Ostatnia edycja ze wsparciem obu systemów została wydana w kwietniu 2016 roku. Microsoft, który o Windows XP już dawno "zapomniał" skończył rozszerzone wsparcie systemu Windows Vista w kwietniu tego roku. Nawet Internet Explorer nie jest już wspierany na starym Windowsie, podobnie jak Opera. 

Dlatego też Mozilla prosi, by użytkownicy Windows XP i Visty porzucili swoje systemy. 

Zachęcamy naszych użytkowników do przejścia na wersje Windows wspierane przez Microsoft. Niewspierany system operacyjny nie otrzymuje łatek bezpieczeństwa, jest podatny na exploity i niebezpieczny w użytkowaniu.

- ostrzega Mozilla na swoim blogu

Czytaj też: Bill Gates po latach przyznał, że kluczowa kombinacja klawiszy w Windows XP była błędem. 

Microsoft również zniechęca użytkowników Windows XP do dalszego korzystania z systemu. Przekonuje, że są oni narażeni na działania cyberprzestępców wykorzystujących dedykowane systemowi wersje złośliwego oprogramowania. Najgroźniejsze z nich mogą prowadzić do utraty pieniędzy - wykradać informacje potrzebne do zalogowania i podszywać się pod witrynę banku. 

Według Netmarketshare Windows XP używany jest na 5,69 proc. komputerów, Vista na 0,43 proc. Łącznie ok. 6 proc użytkowników wciąż nie ma ochoty przesiadać się na Windows 7, 8 czy 10. Ze Windows XP korzystają wciąż nawet najnowocześniejsze i największe firmy, czego dowiodła ostatni globalny atak robaka WannaCry.

***

Jak zmieniał się Windows od wersji 1 do 8? Ależ ewolucja

Więcej o: