CES 2018: LG prezentuje telewizor z ekranem, który zwiniesz w rulon. Jak plakat

Robert Kędzierski
Jedną z najbardziej intrygujących nowości, jaką do tej pory zobaczyliśmy na targach CES 2018, jest nowy telewizor LG. Do produkcji jeszcze przez jakiś czas nie wejdzie, ale i tak zachwyca. Czym?

Zdjęcie, które widzicie powyżej, przedstawia najnowszy telewizor LG. Urządzenie zaprezentowane na tegorocznych targach CES przez LG Display przykuwa uwagę czymś wyjątkowym. Ma 65-calowy, elastyczny ekran OLED (4K), który można zwinąć w rulon. Niczym plakat lub dywan - co prezentuje w swoim filmie portal CNET

embed

Elastyczność ma mieć kilka swoich zalet. Telewizor może bowiem działać jedynie lekko wysunięty z podstawy. Wtedy wyświetli - niczym domowe centrum dowodzenia - najważniejsze informacje chociażby o pogodzie. Może też służyć jako odtwarzać muzyki. 

Urządzenie - które wciąż znajduje się w fazie prototypu - pokazuje jak mogą wyglądać kolejne generacje telewizorów. Ekran LG ma zaledwie 0,2 mm grubości. Tak małe gabaryty sprawiają, że ekran można umieścić w wielu innych miejscach.

Zginane ekrany nie są nowością - na targach LG i Samsung prezentują je od ok. 7-8 lat. Miejmy nadzieję, że prezentacja rywala Samsunga przybliża nas do momentu, w którym takie rozwiązania staną się dostępnie komercyjnie.

Prototyp telewizora LG ze zwijanym ekranemPrototyp telewizora LG ze zwijanym ekranem Fot. LG

Rekordowy OLED

LG ma za sobą inną interesującą premierę. LG Display swoim stoisku podczas targów CES prezentuje wyświetlacz OLED o przekątnej 88 cali i rozdzielczości 8K. Najnowsze osiągnięcie koreańskiej firmy ma na pokładzie aż 33 mln organicznych diod LED. Bije dotychczasowe konstrukcje nie tylko pod względem rozdzielczości (7680 x 4320 pikseli, 16-krotnie więcej, niż Full HD i 4-krotnie więcej, niż Ultra HD), ale również przekątnej (88 cali). Największy panel OLED jeszcze do niedawna miał 77 cali.

LG B7LG B7 LG

LG i sztuczna inteligencja

Podczas swojej konferencji, która odbyła się w poniedziałek wieczorem, LG bardziej akcentował jednak inne produkty. Firma zaprezentowała nową markę inteligentnych urządzeń LG ThinQ, która korzysta z nowej generacji sztucznej inteligencji  - DeepThinQ. W odpowiedzi na tę premierę Samsung zaprezentował nową generację urządzeń zaliczanych do kategorii internetu rzeczy. 

***

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: