FBI, CIA i NSA jednym głosem: "Nie używajcie telefonów Huawei". Ciąg dalszy chińskich kłopotów w USA

Przedstawiciele sześciu amerykańskich agencji wywiadowczych oficjalnie odradzają obywatelom USA używania telefonów Huawei. Władze obawiają się szkodliwych w skutkach powiązań dużych chińskich producentów z rządem w Pekinie.

Jak pisze CNBC, głos w tej sprawie podczas ostatniego przesłuchania Komisji do spraw Wywiadu Senatu Stanów Zjednoczonych zabrał między innymi pełniący obowiązki dyrektora FBI Chris Wray.

Wyraził on "głębokie zaniepokojenie ryzykiem dopuszczenia jakiejkolwiek firmy lub innego podmiotu powiązanego z zagranicznym rządem, który nie podziela polityki USA, do umacniania swojej pozycji w sieciach telekomunikacyjnych". To mogłoby jego zdaniem stworzyć "potencjał do modyfikowania i wykradania informacji, a także przeprowadzania tajnych operacji szpiegowskich".

Huawei na celowniku wywiadu USA

Ostrzeżenia amerykańskich władz dotyczące firmy Huawei nie są bynajmniej niczym nowym. Tamtejszy wywiad już od dawna ma pod lupą samego założyciela koncernu. Ren Zhengfei to bowiem były oficer Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, co według niektórych senatorów USA jednoznacznie klasyfikuje Huawei jako "ramię Pekinu". Z tego względu już w 2014 roku Chińczykom zablokowano możliwość startowania w przetargach rządowych w USA.

Dla Huawei smartfony są stosunkowo nową, aczkolwiek bardzo dochodową, gałęzią działalności. Firma o bogatej przeszłości na rynku dostawców sprzętu telekomunikacyjnego w ostatnich latach dobiła do drugiej pozycji na liście największych na świecie producentów smartfonów, deklasując przy tym Apple, zaś ustępując jedynie Samsungowi. Niestety znów Chińczycy nie mogą tu liczyć na typową amerykańską gościnność.

Amerykańscy operatorzy mówią NIE

Próby wprowadzenia najnowszego flagowego modelu smartfonu Huawei (Mate 10 Pro) do sprzedaży operatorskiej w AT&T skończyły się fiaskiem. W ostatniej chwili, rzekomo pod naciskiem władz, sieć wycofała się z umowy, a nad podobnym krokiem zastanawiał się również inny duży amerykański operator - Verizon. Przy okazji styczniowych targów CES 2018 w Las Vegas, całą sytuację skomentował prezes Huawei, Richard Yu. W jego opinii taka decyzja wpływa na fakt, że konsumenci nie mają pełnej wolności wyboru.

Czytaj też: Huawei Mate 10 Pro ma wszystko to, czego oczekujesz od topowego smartfona. I do tego jest rzeczywiście "smart" [RECENZJA]

Jednocześnie przedstawiciele chińskiego koncernu w komentarzu udzielonym CNBC zapewnili, że są świadomi działań amerykańskiego rządu. Według nich Huawei jest zaufanym partnerem dla rządów i konsumentów w 170 krajach na całym świecie i nie stwarza większego, niż pozostałe spółki sektora telekomunikacyjnego zagrożenia dla szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa.

Co ciekawe, ostatnie ostrzeżenie amerykańskiego wywiadu poza smartfonami Huawei dotyczy również telefonów innej chińskiej marki - ZTE.

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o: