NC+ doprowadziła pirata przed sąd. "Surowy wyrok skazujący" za udostępnianie meczów w internecie

Robert Kędzierski
NC+ informuje o zakończonym procesie, który ITI, właściciel spółki, wytoczył mężczyźnie rozpowszechniającemu nielegalnie mecze w internecie. Taka wysokość kary ma szansę odstraszyć innych piratów.

NC+ doprowadziła do prawomocnego skazania mężczyzny, który za pośrednictwem strony futbolhd.tv rozpowszechniał w internecie transmisje meczów - czytamy w oficjalnym komunikacie. ITI Neovision S.A., właściciel cyfrowej platformy, ma otrzymać 160 tys. zł nawiązki. Maksymalna kwota, jaką może zasądzić sąd wynosi w tym wypadku 200 tys. zł. Oprócz tego, oskarżonemu wymierzono również karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Sąd uznał, że właściciel serwisu działał na szkodę platformy NC+, która posiadała wyłączne prawo do transmisji. Właściciel serwisu pobierał od użytkowników opłaty za dostęp do transmitowanych nielegalnie treści, czyniąc z tego stałe źródło dochodu i osiągając z tego tytułu korzyść majątkową. 

Postępowanie sądowe toczyło się od zeszłego roku. Wyrok jest prawomocny.

Kolejne uderzenie w piratów

Wyrok sądu to kolejny dowód na to, że walka z piractwem trwa. Na początku roku policja w Lublinie zatrzymała trzech mężczyzn, którzy za pośrednictwem strony internetowej rozpowszechniali nielegalnie 160 kanałów telewizyjnych. W zeszłym roku do przed oblicze Temidy trafił mężczyzna, który za pośrednictwem Facebooka transmitował galę KSW. Nielegalny przekaz oglądało 17 tys. osób, a Cyfrowy Polsat oszacował straty na ponad 600 tys zł. W 2017 roku zamknięto serwis Kinoman.tv

Ucieczka przed wizerunkiem pirata

Część serwisów, które długo kojarzono z rozpowszechnianiem pirackich treści, zmieniło sposób działania. Serwis Meczyki.pl już na początku roku zadeklarował, że przestanie umożliwiać dostęp do nielegalnego streamingu.  Linki zamieszczane w serwisie mają pochodzić wyłącznie ze zweryfikowanych, legalnych źródeł.

Czytaj też: Ta decyzja Jacka Kurskiego zirytowała konkurencję TVP

Podobną transformację przeszedł serwis CDA.pl, który uruchomił płatną platformę CDA Premium. Za 19,90 zł umożliwia ona dostęp do szerokiej biblioteki filmów. Taktyka zdaje się przynosić efekty - CDA odwiedza niemal 8 mln użytkowników miesięcznie, CDA.pl Premium odwiedza 3,2 mln użytkowników, co czyni go drugim serwisem VOD w Polsce.

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o: